Në shitjen me shumicë të xhaketave puffer për meshkuj, madhësia nuk është një detaj - është faktori më i madh i erozionit të marzhit.Një grup madhësish që nuk përputhet me popullsinë blerëse prodhon dy humbje njëherësh: madhësi ekstreme të pashitura që duhet të zbriten dhe mungesa në stoqe në madhësitë kryesore që janë blerë më pak se ç'duhet. Të dyja janë të parandalueshme dhe të dyja vendosen përpara se të pritet një xhaketë e vetme. Ky udhëzues mbulon programet e xhaketave puffer për meshkuj me shumicë në nivelin e vëllimit që blerësit kanë nevojë në të vërtetë: si matet dhe klasifikohet një bllok për meshkuj, si duhet të shkallëzohet pesha e mbushjes në të gjithë diapazonin e madhësive, si të zgjidhni midis modeleve në stok, ODM dhe OEM me shumicë, si të planifikoni raportet e madhësive sipas kanalit të shitjes dhe çfarë tolerance matjeje dhe protokolli inspektimi mbrojnë një porosi me ngarkesë kontejneri.

1Pse madhësia është variabli me koston më të lartë në porositë me shumicë

Çdo blerës me shumicë i veshjeve të jashtme përfundimisht mëson të njëjtin mësim: kostoja e një gabimi në përzierjen e madhësive nuk është kostoja e xhaketave të pashitura, por është kostoja e xhaketave të pashitura plus marzhi mbi shitjet që nuk ndodhën kurrë sepse madhësitë kryesore mbaruan. Në një porosi prej 3,000 copësh me një kurbë madhësish të ponderuar gabimisht, kombinimi zakonisht tejkalon të gjithë fitimin bruto të programit.

Arsyeja themelore është se madhësia e veshjeve të sipërme për meshkuj nuk është e standardizuar në të gjitha markat në mënyrën se si supozojnë blerësit. Dy veshje të dyja të etiketuara me madhësinë L mund të ndryshojnë nga katër deri në gjashtë centimetra në gjerësinë e gjoksit dhe nga dy deri në tre centimetra në gjatësinë e mëngëve, varësisht nga të dhënat e popullsisë mbi të cilat është ndërtuar blloku i markës dhe sa lehtësi ka specifikuar dizajneri. Organet e standardizimit kanë qenë të qarta në lidhje me këtë:Puna e ISO-së mbi standardet e madhësisë së veshjevesynon posaçërisht rritjen e kënaqësisë së klientit dhe uljen e kthimeve të shkaktuara nga përshtatshmëria e dobët, si dhe uljen e barrierave tregtare duke harmonizuar shënimin e madhësisë dhe terminologjinë në të gjithë botën.

Komplikimi specifik për shumicën

Markat me pakicë mund të përthithin një gabim në madhësi në një katalog të gjerë. Shpërndarësit me shumicë nuk munden, sepse një program i vetëm i veshjeve të jashtme shpesh përfaqëson një pjesë të madhe të vëllimit të veshjeve të sipërme të një sezoni. Ky përqendrim i bën dy gjëra të panegociueshme: madhësia e caktuar duhet të specifikohet në matje dhe jo në etiketa, dhe kurba e madhësisë duhet të nxirret nga historia e shitjeve të vetë blerësit dhe jo nga mosrespektimi i një furnizuesi.

Implikimi i blerësit:Mos e pranoni kurrë kurbën standarde të madhësisë së një furnizuesi si një vlerë të paracaktuar. Kërkoni matjet aktuale të veshjes për secilën madhësi, krahasojini ato me programin tuaj ekzistues më të shitur dhe më pas rindërtoni raportin e porosive nga të dhënat tuaja të shitjeve. Furnizuesit zakonisht janë të lumtur të rregullojnë raportet - por vetëm nëse i kërkoni përpara se të bëhet plani i prerjes.

2Matjet e bllokut për meshkuj dhe ku përshtaten standardet

Një bllok fufer për meshkuj përcaktohet nga një grup i vogël matjesh që së bashku përcaktojnë nëse veshja i përshtatet popullsisë së synuar. Referenca më e dobishme për përcaktimin e këtyre në mënyrë të qëndrueshme ështëISO 8559-1, i cili specifikon përkufizimet antropometrike për matjen e trupit të përdorur në përcaktimin e madhësisë së veshjeve. Ai përcakton pikat kryesore, procedurat e matjes dhe bazën anatomike themelore për dimensionet e gjoksit, belit, vitheve, shtatit dhe mëngëve - që do të thotë se një paketë teknologjike që i referohet asaj heq pjesën më të madhe të boshllëkut të interpretimit midis specifikimit tuaj dhe dhomës së modelimit të fabrikës.

Diagrama më poshtë tregon pikat e matjes që kanë më shumë rëndësi për specifikimet e një xhakete pufër për meshkuj dhe se si ato lidhen me veshjen e ngritur dhe jo me trupin.

Xhaketë Puffer për Burra: Pikat Kryesore të Matjes së Specifikimeve Matjet e marra në veshjen e ngritur, jo në modelin e sheshtë A. PËRtej shpatullës Qepje me qepje, përgjatë pjesës së pasme B. GJOKSI (1/2) 2.5 cm poshtë vrimës së krahut, e sheshtë C. MBRAPA GJATËSI Qepje e qafës CB deri në skaj D. MËNGË Qepje e shpatullave në manshetë E. HEM (1/2) Cakton volumin e siluetës Referenca e tolerancës: gjoksi dhe fundi +/- 1.5 cm, gjatësia e shpinës +/- 1.5 cm, gjatësia e mëngës +/- 1.0 cm, përgjatë shpatullës +/- 0.8 cm. Të gjitha matjet duhet të merren pas rikuperimit të papafingo, të paktën 24 orë pas shpaketimit dhe çkompresimit.

Dy prej këtyre meritojnë vëmendje të veçantë në kontekstet e shitjes me shumicë. Gjerësia e gjoksit përcakton pranueshmërinë e përshtatjes në të gjithë popullatën dhe është vendi ku ndryshimi nga marka në markë është më i gjerë. Gjatësia e mëngës përcakton nëse xhaketa i përshtatet segmentit më të gjatë brenda secilës gamë madhësish dhe është masa që ndryshohet më shpesh kur një fabrikë zvogëlon lehtësinë për të kursyer pëlhurë.

3Ndërtimi i Setit të Madhësisë: Diapazoni, Klasifikimi dhe Toleranca

Gradimi është procesi i shkallëzimit të një modeli bazë lart e poshtë për të krijuar diapazonin e madhësive. Për ta bërë të saktë është një ushtrim numerik, jo estetik, dhe duhet të specifikohet në mënyrë të qartë në vend që të lihet në përputhje me konventat e fabrikës.

Madhësia Trupi i gjoksit (cm) Komodinë Rrobash 1/2 (cm) Përtej shpatullës (cm) Gjatësia e shpinës (cm) Gjatësia e mëngës (cm) Pesha e Mbushjes së Synuar (g)
S 88 deri në 92 56.0 45.5 70.0 62.0 115
M 96 deri në 100 59.0 47.5 72.0 63.5 128
L 104 deri në 108 62.0 49.5 74.0 65.0 142
XL 112 deri në 116 65.0 51.5 76.0 66.5 157
2XL 120 deri në 124 68.0 53.5 78.0 68.0 173
3XL 128 deri në 132 71.0 55.5 80.0 69.5 190

Figurat e mësipërme përfaqësojnë një bluzë të rrumbullakët për meshkuj me prerje të rregullt me ​​lehtësi mesatare, të përshtatshme për të veshur shtresa prej leshi ose triko të lehtë poshtë. Tre rregulla përcaktojnë se si duhet të rregullohen ato.

Intervalet e notave duhet të jenë të qëndrueshme, por jo uniforme

Gradimi i gjoksit është 3 centimetra për madhësi në tabelë, që është standard për veshjet e sipërme të meshkujve. Gjatësia është 2 centimetra dhe mëngët janë 1.5 centimetra. Arsyeja pse intervalet ndryshojnë është proporcionaliteti: nëse gjatësia e mëngëve do të gradohej me të njëjtën shpejtësi si gjoksi, xhaketa do të bëhej joproporcionale në ekstremet e diapazonit. Këmbëngulni të shihni tabelën e intervaleve të vlerësuesit në vend të vetëm tabelës së madhësive të përfunduara - një fabrikë që nuk mund të prodhojë një të tillë po shkallëzon me sy.

Vendosni tolerancën në kontratën e blerjes

Toleranca e matjes është vendi ku lindin shumica e mosmarrëveshjeve për sasinë e tepërt dhe pothuajse gjithmonë nuk përcaktohet derisa të shfaqet ndonjë problem. Një standard komercial i zbatueshëm për këpucët puffer për meshkuj është plus ose minus 1.5 centimetra në gjatësinë e gjoksit, skajit dhe shpinës, plus ose minus 1.0 centimetër në gjatësinë e mëngës dhe plus ose minus 0.8 centimetra në gjatësinë e shpatullave. Vendosni këto numra në kontratën e blerjes, së bashku me standardin e mostrës me të cilin keni ndërmend të inspektoni dhe kërkoni që matjet të merren pas një periudhe minimale 24-orëshe rikuperimi pas shpaketimit.

4Konsistenca e peshës dhe ngrohtësisë së mbushjes në të gjitha madhësitë

Pesha e mbushjes duhet të përputhet me sipërfaqen e veshjes dhe ky është specifikimi që trajtohet më shpesh gabimisht në programet me shumicë. Një fabrikë që mbush çdo madhësi me të njëjtën peshë prodhon një madhësi S që është më e ngrohtë se një madhësi 3XL, sepse e njëjta sasi mbushjeje shpërndahet në një sipërfaqe dukshëm më të vogël. Klientët e vënë re këtë menjëherë dhe kjo gjeneron ankesa që janë të vështira për t'u diagnostikuar nga faqja e produktit.

Zgjidhja është e thjeshtë: specifikoni peshën e mbushjes së synuar për madhësi në paketën teknologjike, me një brez variancash të pranueshëm prej plus ose minus 5 përqind për panel. Tabela në seksionin 3 tregon një kurbë shkallëzimi prej afërsisht 11 deri në 12 përqind për hap madhësie, e cila e mban lartësinë e papafingos dhe për këtë arsye performancën termike përgjithësisht të qëndrueshme në të gjithë diapazonin. Vini re se kjo është e ndryshme nga fuqia e mbushjes, e cila mat cilësinë e mbushjes dhe jo sasinë. Të dyja duhet të specifikohen.

Pupi mbetet materiali referues për këtë aplikim dhe rasti i tij mjedisor tani është i dokumentuar mirë. Sipas të dhënave të vlerësimit të ciklit jetësor të publikuara ngaByroja Ndërkombëtare e Puplave dhe Puplave, puplat kanë një ndikim prej 85 deri në 97 përqind më të ulët se poliesteri në të gjitha kategoritë e ndikimit të analizuara, dhe afërsisht 18 herë më pak ndikim në ndryshimet klimatike sesa mbushja prej poliesteri. Kur një program specifikon puplat,Standardi Down i Përgjegjshëmofron kornizën e zinxhirit të kujdestarisë që e bën furnizimin të mbrojtshëm për blerësit me pakicë, duke ndaluar shkuljen e rrobave të gjalla dhe ushqyerjen me forcë dhe duke kërkuar auditim nga një palë e tretë në çdo fazë nga ferma deri te veshja e përfunduar. Kur një program në vend të kësaj specifikon mbushje sintetike të ricikluar ose pëlhurë të ricikluar të guaskës,Standardi Global i Ricikluarrregullon pretendimin dhe kërkon një minimum prej 50 përqind përmbajtje të ricikluar për etiketimin e destinuar për konsumatorin.

Shënim prokurimi:Konfirmoni që testimi i mbushjes kryhet në nivelin e panelit, jo në veshjet e përfunduara. Peshimi i një xhakete të përfunduar nuk mund të zbulojë shpërndarjen e pabarabartë midis paneleve të përparme, të pasme dhe të mëngëve - defekti që në fakt shkakton ankesa të klientëve për pika të ftohta.

5Tre Modele të Programit me Shumicë: Stok, ODM dhe OEM

Blerësit me shumicë zakonisht zgjedhin midis tre strukturave të programeve, dhe zgjedhja e duhur varet shumë më tepër nga sa i diferencuar duhet të jetë produkti sesa vetëm nga çmimi për njësi. Diagrama më poshtë e pasqyron vendimin.

Zgjedhja e një modeli programi me shumicë për xhaketat puffer për meshkuj PËRMBLEDHJE E POROSIVE ME SHUMICË SHUMICË ME SHTOJCË I gatshëm, fabrika ekzistuese dizajn dhe kombinime ngjyrash Sasia e Mobilitetit: 50 deri në 200 copë gjithsej Koha e dorëzimit: 7 deri në 20 ditë Përshtatje: vetëm etiketë Më e mira për: testimin e një tregu, mbushja e një dritareje të shkurtër promovim, ose plotësim ODM ME SHUMICË Blloku i fabrikës, ngjyra juaj, qepje jorganësh, mbushje, vendosje marke Sasia e Mobilitetit: 100 deri në 300 për ngjyrë Koha e dorëzimit: 45 deri në 70 ditë Përshtatshmëria: e lartë Më e mira për: markën e vet shpërndarje, sezonale programe, porosi të përsëritura MARRËVESHJE E PLOTË OEM Bllok i ri nga specifikimet tuaja, kontroll i plotë i materialit Sasia e Motit: 500 deri në 1,000 copë Koha e dorëzimit: 90 deri në 150 ditë Personalizimi: i plotë Më e mira për: përshtatje të veçantë, korporative ose uniforme programe, tendera Rregulli i vendimit: Zgjidhni stokun kur shpejtësia dhe angazhimi i ulët kanë rëndësi, ODM kur identiteti i markës ka më shumë rëndësi sesa origjinaliteti i përshtatjes, dhe OEM kur vetë përshtatja është pjesë e propozimit të produktit tuaj.
Modeli i Programit Totali i sasisë së parave të gatshme Marrja e mostrave Koha e Përgatitjes me Shumicë Rreziku i Përshtatshmërisë Indeksi i Çmimit për Njësi
Shumicë në stok 50 deri në 200 copë Asnjë e nevojshme 7 deri në 20 ditë I njohur, i fiksuar Më e ulëta
ODM, pëlhurë standarde 100 deri në 300 për çdo kombinim ngjyrash 10 deri në 15 ditë 30 deri në 45 ditë I ulët I ulët
ODM, pëlhurë me porosi 300 deri në 500 copë 15 deri në 22 ditë 40 deri në 55 ditë I ulët Moderuar
OEM, bllok i ri 500 deri në 1,000 copë 20 deri në 35 ditë 50 deri në 70 ditë Menaxhuar Më i lartë
OEM, materiale të çertifikuara 500 deri në 1,000 copë 28 deri në 40 ditë 55 deri në 75 ditë Menaxhuar Më i larti

6Planifikimi i raportit të madhësisë sipas kanalit të shitjeve

Kurbat e madhësisë nuk janë universale. Raporti i duhur varet nga kush po blen, dhe gabimi në të është i kushtueshëm në të dyja drejtimet. Tabela më poshtë jep pikat e fillimit të punës; qasja e saktë afatgjatë është t'i zëvendësoni ato me të dhënat tuaja të shitjeve pas sezonit të parë.

Kanali S M L XL 2XL 3XL Shënim Planifikimi
Shitje me pakicë e modës, BE 1 2 3 2 1 0.5 Kurbë më e hollë e popullsisë; L dominon
Shitje me pakicë e modës, Amerika e Veriut 0.5 1.5 2.5 3 2 1 Zhvendos një madhësi të plotë lart
Specialitet në natyrë 1 2 2.5 2 1 0.5 Madhësitë e bërthamës të përqendruara në M deri në XL
Uniformë korporative / 1 2 3 3 2 1 Përhapja më e gjerë; shmangni mungesën e XL.
Tregtia elektronike, e përzier 1 2 3 2.5 1.5 1 Shtoni buferin e shkallës së kthimit në M dhe L

Dy modele ia vlen të përvetësohen. Së pari, kurbat e Amerikës së Veriut janë afërsisht një madhësi më të mëdha se kurbat evropiane për të njëjtën popullsi fizike, kështu që një kurbë madhësie evropiane e dërguar në një depo amerikane do të blejë sistematikisht më pak se XL dhe më lart. Së dyti, tregtia elektronike kërkon një përhapje më të gjerë sesa dyqanet fizike, sepse blerësit online porosisin madhësi të shumëfishta me qëllim kthimin e disa prej tyre - dhe kthimet e veshjeve të jashtme drejtohen kryesisht nga përshtatshmëria, që është pikërisht problemi.standardet e harmonizuara të madhësisë së veshjevejanë të dizajnuara për të zvogëluar.

7Kontrolli i Cilësisë për Madhësinë në Masë: Toleranca dhe AQL

Një porosi për ngarkim kontejneri sjell një rrezik që nuk ekziston në grupe të vogla: devijim. Njëqind pjesët e para mund të jenë sipas specifikimeve dhe njëqind e dy centimetrat e fundit jashtë specifikimeve, sepse pjesët e modelit janë riprerë, një operator tjetër ka marrë përsipër linjën e qepjes së jorganëve ose pesha e mbushjes është zvarritur. Kontrollet që e kapin këtë janë të thjeshta, por duhet të bien dakord paraprakisht.

Lista e kontrollit të madhësisë në masë

  • Mostrat e miratuara sipas madhësisë — një mostër reference e vulosur për madhësi, e mbajtur nga të dyja palët si standard matjeje.
  • Matje në linjë në tre pika — në fillim, në mes të serisë në afërsisht 30 përqind dhe në fund të serisë, secila duke matur të gjitha madhësitë.
  • Verifikimi i peshës së mbushjes në nivel paneli — pjesa e përparme, e pasme dhe mëngë të peshuara veçmas, brenda plus ose minus 5 përqind të specifikimit.
  • Protokolli i rikuperimit nga papafingo — matni vetëm pas një periudhe rikuperimi minimale 24-orëshe pas shpaketimit dhe dekompresionit.
  • Niveli i deklaruar i AQL — zakonisht AQL 2.5 për defekte të mëdha dhe 4.0 për veshje të vogla në sasi të mëdha, i konfirmuar në kontratën e blerjes.
  • Qasje në testime nga palë të treta — testimi i mbushjes në nivel loti dhe testimi i substancës së kufizuar është i disponueshëm para dërgesës, jo pas saj.

Për substancat e kufizuara,STANDARDI OEKO-TEX 100Testimi i guaskës, rreshtimit dhe zbukurimit është tani një pritje bazë nga shumica e blerësve me pakicë evropianë dhe një numër gjithnjë e në rritje i blerësve me pakicë të Amerikës së Veriut. Laboratorët e akredituar si p.sh.IDFLofroni testime, inspektime dhe certifikime në të gjitha kategoritë e tekstilit, mbushjes dhe produkteve të gatshme; një fabrikë që tashmë punon me një laborator të njohur do të kalojë më shpejt në procesin tuaj të miratimit dhe do të jetë më e pajisur për të mbështetur pretendimet nëse një blerës me pakicë auditon zinxhirin tuaj të furnizimit.

Pajtueshmëria sociale shkon paralelisht.amfori BSCIështë korniza më e njohur e pajtueshmërisë sociale në zinxhirët evropianë të furnizimit, që mbulon orët e punës, pagat, shëndetin dhe sigurinë dhe mekanizmat e ankesave në më shumë se 120 vende furnizuese. Për shpërndarjen me shumicë në rrjetet e shitjes me pakicë, verifikoni që certifikata të emërtojë vendin specifik të prodhimit dhe jo vetëm një entitet tregtar, dhe kontrolloni vlefshmërinë e saj kundrejt dritares suaj të prodhimit.

8Çmimet, sasia minimale e porosisë dhe koha e dorëzimit për porositë me shumicë

Çmimi me shumicë për xhaketat pufër për meshkuj përcaktohet nga katër variabla, në rend zbritës të ndikimit: specifikimi i mbushjes, pëlhura guaskë, sasia e porosisë dhe paketa e zbukurimit. Mbushja zakonisht përfaqëson 30 deri në 50 përqind të kostos për njësi në një xhaketë për meshkuj me mbushje puplash; pëlhura guaskë përgjithësisht është e dyta.

Ku janë ndërprerjet e vëllimit

Shumica e fabrikave i vendosin çmimet në grupe, dhe pragjet domethënëse zakonisht janë në 300, 500, 1,000 dhe 3,000 copë. Pragu prej 300 copësh ka rëndësi sepse zakonisht është vendi ku një fabrikë mund të justifikojë një grup të dedikuar pëlhurash në vend që të blejë nga stoku. Pragu prej 1,000 copësh ka rëndësi sepse është vendi ku format e pajisjeve me porosi dhe paketimi i printuar bëhen ekonomike. Përtej 3,000 copëve, kursimet shtesë vijnë kryesisht nga efikasiteti i prerjes dhe konsolidimi i ngarkesave sesa nga kostoja e materialeve.

Gjithashtu, ia vlen të pyesësh nëse një porosi me madhësi dhe ngjyra të përziera llogaritet në MOQ. Shumë furnizues kërkojnë minimumin për çdo kombinim ngjyrash në vend të porosisë, gjë që mund ta trefishojë në heshtje angazhimin efektiv. Nëse kurba juaj e madhësisë është e gjerë, negocioni minimumin si një sasi totale porosie me një minimum të arsyeshëm për çdo kombinim ngjyrash.

Planifikimi i mallrave dhe detyrave

Paketimi me kompresim zakonisht e zvogëlon vëllimin e transportuar të një veshjeje me push me 40 deri në 60 përqind, gjë që ndryshon ndjeshëm koston e zbarkuar për njësi të transportit detar. Kompromisi është koha e rikuperimit të ngarkesës së brendshme: lejoni 24 deri në 72 orë pas shpaketimit para fotografisë me pakicë ose prezantimit në sallën e ekspozitës. Faktorizoni normat e detyrimeve në koston për njësi herët në vend që të bëhen në doganë - për veshjet e sipërme ato shpesh janë në shifra të larta njëshifrore deri në të ulëta dyshifrore në varësi të klasifikimit dhe destinacionit, gjë që është e mjaftueshme për të ndryshuar qëndrueshmërinë e një pike çmimi.

9Paketimi, Etiketimi dhe Pajtueshmëria me Transportin

Dërgesat me shumicë nuk i kalojnë kontrollet doganore dhe të hyrjes me pakicë të mallrave për arsye të parashikueshme, dhe pothuajse të gjitha këto janë probleme me dokumentacionin dhe jo me produktin.

Përmbajtja e fibrave dhe etiketimi i kujdesit janë të rregulluara. Në Shtetet e Bashkuara,Akti i Identifikimit të Produkteve të Fibrave Tekstilikerregullon zbulimin e detyrueshëm të përmbajtjes në etiketimin, faturimin dhe reklamimin e produkteve tekstile dhe e bën të paligjshëm falsifikimin e markës — që do të thotë se një pretendim për përbërjen e mbushur në një fletë specifikimesh me shumicë mbart të njëjtën peshë ligjore si një në një etiketë të qepur. Në Evropë,Strategjia e BE-së për Tekstile të Qëndrueshme dhe Rrethorepo prezanton kërkesa për ekodizajn, një Pasaportë Dixhitale të Produktit dhe rregulla më të rrepta për pretendimet e gjelbra; Komisioni vëren se vetëm rreth 1 përqind e materialit në veshje aktualisht riciklohet në veshje të reja, prandaj pretendimet e bazuara po kalojnë nga një avantazh marketingu në një kërkesë përputhshmërie.

Nga ana komerciale, blerësit evropianë i vlerësojnë gjithnjë e më shumë furnizuesit në bazë të transparencës dhe Përgjegjësisë Sociale të Korporatave (CSR) sesa vetëm në bazë të çmimit. Inteligjenca e tregut ngaCBI, shërbimi i inteligjencës së tregut i Agjencisë Holandeze të Ndërmarrjeve, identifikon qëndrueshmërinë, përgjegjësinë sociale të korporatave dhe transparencën si trendet kryesore që formësojnë furnizimin evropian të veshjeve, së bashku me rëndësinë në rritje të marrëdhënies blerës-furnizues. Një furnizues që mund të prodhojë dokumentacion sipas kërkesës shkurton ciklin e integrimit të blerësit tuaj, i cili është një avantazh i vërtetë tregtar në një proces tenderi.

PASSION OUTERWEAR është një degë e Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., me më shumë se 20 vjet përvojë në prodhim dhe tregtimin e veshjeve për aktivitete të jashtme, veshjeve të punës dhe veshjeve me ngrohje. Ne ofrojmë programe me shumicë për veshje puffer për meshkuj në zinxhirët e furnizimit të çertifikuar BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX, me stok, ODM dhe opsione të plota OEM dhe sete madhësish nga S deri në 3XL të specifikuara në matje në vend të etiketave. Ne gjithashtu prodhojmë.veshje pune me porosidheveshje me ngrohje të personalizuara, kështu që shpërndarësit që konsolidojnë kategori të shumëfishta mund të negociojnë sasinë mesatare të mallrave dhe transportin në një bazë më të gjerë vëllimi. Gama jonë e ngrohjes — duke përfshirëxhaketë me ngrohjedhejelek i ngrohur— ndan të njëjtat blloqe për meshkuj, gjë që thjeshton qëndrueshmërinë e përshtatjes për blerësit që mbajnë si litarë standardë ashtu edhe me ngrohje.

Pyetje të Shpeshta

Cila është sasia minimale e porosisë për xhaketa pufer për meshkuj me shumicë?
Varet nga modeli i programit. Shitjet me shumicë në stokun e dizajnit ekzistues të një fabrike zakonisht fillojnë nga 50 deri në 200 copë në total në të gjitha madhësitë. Programet ODM që përdorin një bllok fabrike me kombinimin tuaj të ngjyrave, qepjen dhe markën zakonisht fillojnë nga 100 deri në 300 copë për kombinim ngjyrash, ose 300 deri në 500 nëse përfshihet pëlhurë e lyer me porosi. Zhvillimi i plotë i OEM nga specifikimi juaj zakonisht kërkon 500 deri në 1,000 copë, të nxitura kryesisht nga minimumet e fabrikës në pëlhurë. Nëse kurba juaj e madhësisë është e gjerë, pyesni nëse minimumi zbatohet për porosi apo për kombinim ngjyrash - diferenca mund të trefishojë angazhimin tuaj efektiv.
Si mund të sigurohem që madhësia përputhet me linjën time ekzistuese më të shitur?
Mos krahasoni etiketat e madhësive; krahasoni matjet. Dërgoni matjet aktuale të veshjes suaj më të shitur - gjoksin e matur të sheshtë 2.5 centimetra poshtë vrimës së krahut, qepjen përgjatë shpatullave me tegelin, gjatësinë e shpinës nga qepja e qafës në qendër të pasme dhe gjatësinë e mëngës nga qepja e shpatullave - dhe kërkojini fabrikës të japë një vlerësim kundrejt këtyre numrave në vend të tabelës së tyre standarde. Kur është e mundur, referojuni përkufizimeve standarde si ISO 8559-1 në mënyrë që të dyja anët të përdorin të njëjtat pika referimi. Metoda më e besueshme është të blini një mostër të vulosur të vendosur sipas madhësisë në çdo madhësi përpara se të angazhoheni për blerje me shumicë.
A duhet të jetë e njëjtë pesha e mbushjes në të gjitha madhësitë?
Jo. Pesha e mbushjes duhet të përputhet me sipërfaqen e veshjes, përndryshe një madhësi S do të jetë më e ngrohtë se një madhësi 3XL. Një kurbë praktike shkallëzimi është afërsisht 11 deri në 12 përqind mbushje shtesë për hap madhësie, gjë që e mban lartësinë e papafingos dhe performancën termike përgjithësisht të qëndrueshme në të gjithë gamën. Specifikoni peshën e mbushjes së synuar për madhësi në paketën teknike me një tolerancë prej plus ose minus 5 përqind për panel dhe konfirmoni që fabrika verifikon peshën e mbushjes në nivelin e panelit në vend që të peshojë vetëm veshjet e përfunduara.
Çfarë tolerance matjeje duhet të pranoj në një porosi me shumicë?
Një standard komercial i zbatueshëm për këpucët puffer për meshkuj është plus ose minus 1.5 centimetra në gjatësinë e gjoksit, skajit dhe shpinës, plus ose minus 1.0 centimetër në gjatësinë e mëngës dhe plus ose minus 0.8 centimetra në gjatësinë e shpatullave. Këto shifra duhet të shfaqen në kontratën e blerjes së bashku me standardin e inspektimit që synoni të përdorni. Është thelbësore të specifikoni që matjet të merren pas një periudhe minimale 24-orëshe rikuperimi pas hapjes së paketimit - matja e një veshjeje të sapo dekompresuar do të nënvlerësojë gjoksin dhe gjatësinë e shpinës dhe do të prodhojë refuzime të rreme.
Çfarë raporti madhësish duhet të porosis për një blerje të parë me shumicë?
Filloni nga kanali dhe jo nga një furnizues i parazgjedhur. Për shitjen me pakicë të modës evropiane, një kurbë hapjeje e arsyeshme është S1 M2 L3 XL2 2XL1 3XL0.5. Për Amerikën e Veriut, zhvendoseni kurbën afërsisht një madhësi të plotë lart, sepse e njëjta popullsi fizike blen një madhësi më të madhe etikete. Programet e korporatave dhe të uniformave kanë nevojë për përhapjen më të gjerë me peshë të veçantë në L dhe XL. Tregtia elektronike kërkon një përhapje më të gjerë sesa dyqanet fizike sepse blerësit online porosisin madhësi të shumëfishta me qëllim që të kthejnë disa. Zëvendësojini të gjitha këto me të dhënat tuaja të shitjeve pas sezonit të parë.
Çfarë certifikimesh duhet të ketë një furnizues me shumicë i xhaketave puffer?
Minimumi, certifikimi i pajtueshmërisë sociale si amfori BSCI ose SMETA, të cilin shumica e blerësve me pakicë evropianë dhe shumë blerësve me pakicë të Amerikës së Veriut e kërkojnë përpara se të punësojnë një furnizues. Për pretendimet për materiale, zinxhiri i furnizimit duhet të ketë RDS nëse përdorni pupël, GRS nëse pretendoni përmbajtje të ricikluar dhe testimin OEKO-TEX STANDARD 100 në guaskë, rreshtim dhe zbukurim. Verifikoni që çdo certifikatë të emërtojë objektin aktual të prodhimit dhe të mbetet e vlefshme gjatë gjithë dritares suaj të prodhimit, pasi certifikatat e lëshuara për një njësi tregtare dhe jo për një fabrikë janë një boshllëk i zakonshëm që del në pah gjatë auditimeve të blerësve me pakicë.
Sa kohë zgjat një porosi me shumicë për këpucë puffer për meshkuj, nga konfirmimi i porosisë deri në dorëzim?
Dërgesat me shumicë në stok kryhen brenda 7 deri në 20 ditësh. Programet ODM në pëlhurë stok zgjasin afërsisht 45 deri në 70 ditë, duke përfshirë marrjen e mostrave dhe prodhimin me shumicë; ODM me pëlhurë të ngjyrosur me porosi zgjat 60 deri në 85 ditë. Zhvillimi i plotë OEM nga një bllok i ri zgjat 90 deri në 150 ditë, duke përfshirë dy raunde mostrash, dhe programet e materialeve të certifikuara janë në skajin e sipërm sepse lotet e materialeve të certifikuara blihen në sasi fikse. Shtoni 30 deri në 40 ditë për transportin detar ose 5 deri në 8 ditë për transportin ajror, plus kohën e rikuperimit në papafingo në magazinën e destinacionit para prezantimit me pakicë.
Greg Su
Greg Su
Menaxher i Lartë i Produktit | PASSION OUTERWEAR
20 vjet përvojë në prodhimin dhe tregtimin e veshjeve sportive, të punës dhe të veshjeve për aktivitete të jashtme. I çertifikuar sipas standardeve të zinxhirit të furnizimit BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX. Lidhu nëLinkedIn.

Po planifikoni një porosi me shumicë për xhaketa puffer për meshkuj?

PASSION OUTERWEAR furnizon xhaketa puffer për meshkuj nga 50 copë, me sete madhësish nga S deri në 3XL të specifikuara në matje, shkallëzim të peshës së mbushjes për madhësi, verifikim të mbushjes në nivel paneli dhe zinxhirë furnizimi të çertifikuar BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX. Na dërgoni kurbën e madhësisë dhe specifikimin e synuar - ne ju përgjigjemi brenda 24 orëve.

Kërko Çmime me Shumicë dhe Set Madhësish Shikoni Programin OEM / ODM