1Pse cigaret e paketueshme janë një kategori në rritje për shitjen me pakicë të udhëtimeve
Logjika komerciale e xhaketës së pulës së paketimit është e thjeshtë: ajo zgjidh problemin e paketimit që ka çdo udhëtar dhe pothuajse asnjë veshje tjetër nuk e zgjidh. Një udhëtar dëshiron ngrohtësi në destinacion, jo peshë në valixhe; një linjë ajrore dëshiron një artikull pa taksa që futet në një kuti sipër kokës; një shitës me pakicë i produkteve të jashtme dëshiron një palë rroba të mesme që ruhet në një çantë ditore derisa të nevojitet. E njëjta xhaketë i shërben të trejave, prandaj xhaketat e pulës së paketimit janë bërë një element i domosdoshëm në shitjet me pakicë të udhëtimeve, koncesionet në aeroporte dhe paketat e tregtisë elektronike njësoj.
Për blerësit me shumicë, kategoria ka dy veti strukturore tërheqëse. Së pari, është kryesisht agnostike ndaj stinës: xhaketat e paketueshme shiten në stinët e pranverës dhe vjeshtës, jo vetëm në dimrin e thellë, gjë që e sheshon kurbën e kërkesës dhe përmirëson kthesat e inventarit. Së dyti, paketimi me kompresim e zvogëlon ndjeshëm vëllimin e transportit - një veshje e paketueshme me push kompresohet në një pjesë të vëllimit të saj të ngritur, dhe madje edhe kompresimi standard i qeseve polimerike e zvogëlon vëllimin e transportit me 40 deri në 60 përqind, gjë që ul drejtpërdrejt koston e transportit për njësi në programet e kontejnerëve. Kategoria shpërblen fabrikat që mund të mbajnë toleranca të imëta në materialet e lehta, që është pikërisht hendeku i aftësive që ndan një specialist ultra të lehtë nga një fabrikë e përgjithshme e veshjeve të jashtme.
2Përkufizimi i "Paketueshëm": Numrat që Blerësit Duhet të Specifikojnë
"Packable" nuk ka përkufizim ligjor, prandaj duhet të përcaktohet në paketën tuaj teknologjike. Industria punon me tre numra dhe një specifikim i besueshëm i përfshin të gjithë ata.
Tre metrika që kanë rëndësi
Pesha totale e veshjes.Një çantë pufërsh ultra e lehtë dhe e paketueshme peshon 200 deri në 350 gramë në madhësinë L; një çantë pufërsh e lehtë për udhëtim peshon 350 deri në 500 gramë. Nën rreth 200 gramë, jeni në territorin e alpinizmit premium me pëlhura 7D dhe fuqi të lartë mbushjeje - të bukura, të shtrenjta dhe të lehta për t'u dëmtuar. Shumica e programeve të udhëtimit synojnë 250 deri në 400 gramë.
Vëllimi i mbushur.E matur në litra me xhaketën e ngjeshur në xhepin ose qesen e saj dhe të shtrydhur në një vëllim të përsëritshëm, madhësia e paketuar është numri që e shet xhaketën në raft. Një shkallë praktike referimi: një xhaketë me mbushje mesatare prej 400 gramësh mbushet deri në afërsisht 1.8 deri në 2.2 litra; një xhaketë me mbushje mesatare prej 300 gramësh dhe 800 litra e punuar mirë mbushet deri në rreth 1.2 deri në 1.5 litra; çizmet ultra të lehta më të mira në klasën e tyre shkojnë nën një litër. Dimensionet e qeses së mbushjes në centimetra komunikojnë të njëjtën gjë në imazhet e dyqanit - një cilindër afërsisht sa madhësia e një shisheje uji prej 500 ml është objektivi i marketingut.
Raporti i kompresimit.Vëllimi i mbushur i pjesëtuar me vëllimin e ngritur, mat se sa me efikasitet ngjeshet xhaketa dhe - në mënyrë kritike - sa mirë rikuperohet. Raportet tipike janë 1:4 deri në 1:6 për atletet e udhëtimit. Raporti ka më pak rëndësi se rikuperimi: një xhaketë që ngjeshet shkëlqyeshëm, por i duhen tre ditë për t'u ngritur përsëri, ka dështuar në punën e saj aktuale.
| Niveli i Programit | Pesha e synuar (Madhësia L) | Fuqia e mbushjes | Pesha e mbushjes | Vëllimi i mbushur | Pozicionimi tipik |
|---|---|---|---|---|---|
| Udhëtim me vlerë | 450 deri në 550 g | 600 FP | 130 deri në 160 g | 2.2 deri në 2.8 L | Shitje me pakicë në sasi të mëdha, paketa promovuese |
| Udhëtim kryesor | 320 deri në 420 g | 700 FP | 90 deri në 120 g | 1.5 deri në 2.0 L | Shitje me pakicë udhëtimesh, gamë kryesore e tregtisë elektronike |
| Ultra i lehtë premium | 230 deri në 300 g | 800 FP | 70 deri në 95 g | 1.0 deri në 1.4 L | Specialitet për aktivitete në natyrë, dhurata premium |
| Niveli i majës | < 230 g | 850 deri në 900 FP | 60 deri në 80 g | < 1.0 L | Marka alpinizmi, produkte halo |
Diagrama më poshtë tregon se si funksionon e njëjta klasë ngrohtësie në të gjitha shkallët — dhe pse fuqia mbushëse, jo pesha mbushëse, bën punën e rëndë në madhësinë e paketuar.
3Strategjia e Mbushjes: Përzgjedhja e Ngrohtësisë në Peshë dhe Fuqisë së Mbushjes
Fuqia e mbushjes është numri që përcakton njëkohësisht ekonominë dhe performancën e një programi të paketueshëm. Ajo mat vëllimin në inç kub që një ons pupë ngrihet nën një provë standarde, kështu që një fuqi më e lartë mbushjeje do të thotë më shumë ngrohtësi për gram - dhe, për një xhaketë të paketueshme, më pak material për t'u ngjeshur.Byroja Ndërkombëtare e Puplave dhe PuplavePublikon protokollet e testimit të industrisë pas matjes së fuqisë së mbushjes dhe vëren se puplat mbartin gjithashtu një profil të jashtëzakonshëm qëndrueshmërie: puna e saj e vlerësimit të ciklit jetësor zbuloi se puplat kanë një ndikim mjedisor prej 85 deri në 97 përqind më të ulët se poliesteri në të gjitha kategoritë e analizuara dhe afërsisht 18 herë më të ulët në ndryshimet klimatike - një shtresë e dobishme historie për markat e udhëtimeve që marketingojnë konsum më të lehtë për udhëtime.
Mbushje e përputhshme me programin
Për programet kryesore të udhëtimit, xhaketa me mbushje 700 90/10 me mbushje 90 deri në 120 gramë në madhësinë L është specifikimi ideal: ofron ngrohtësi të vërtetë për tre stinët me një kosto mesatare të tregut. Kalimi në mbushje 800 ul afërsisht 25 gramë mbushje për ngrohtësi ekuivalente dhe ul vëllimin e paketimit me rreth një të tretën, por kostoja e puplave rritet në mënyrë disproporcionale sepse lotet me mbushje 800 janë më të rralla. Nën mbushjen 700, vëllimi i paketimit rritet shpejt dhe pretendimi "i paketimit" fillon të ndihet kozmetik - një xhaketë me mbushje 600 me mbushje 150 gramë ende funksionon për shitje me pakicë me vlerë, por duhet të tregtohet si "e lehtë", jo "ultra e lehtë".
Çdo lot mbushjeje duhet të verifikohet dhe jo të supozohet. Laboratorë të pavarur si p.sh.IDFLtestojnë fuqinë e mbushjes, përbërjen, numrin e oksigjenit dhe turbullirën, dhe testojnë dy herë mostrat në laboratorët e tyre globalë për të konfirmuar rezultatet - një kërkesë e arsyeshme për një specifikim, i gjithë propozimi i vlerës së të cilit mbështetet në performancën e puplave siç është etiketuar. Kërkoni raporte testimi në nivel lotesh me çdo dërgesë me shumicë dhe specifikoni fuqinë minimale të mbushjes në paketën teknologjike me tolerancën që inspektimi juaj do të zbatojë në të vërtetë.
4Pëlhura Ultra të Lehta dhe Kërkesat e tyre në Prodhim
Pëlhura guaskë është gjysma e dytë e ekuacionit të paketimit, dhe është vendi ku programet e lehta fitojnë reputacionin e tyre të prodhimit. Pesha e guaskës rrit vëllimin e paketimit pothuajse aq sa mbushja: kalimi nga një guaskë 40 gsm në një guaskë 20 gsm heq 40 deri në 60 gramë nga veshja dhe e tkurr dukshëm tufën e ngjeshur.
Zgjedhja e mohuesit
Shkalla praktike varion nga 7D në 10D për xhaketat ultra të lehta premium, nga 15D në 20D për nivelin kryesor të udhëtimit dhe nga 30D në 40D për programet me vlerë ku qëndrueshmëria dhe çmimi kryesojnë. Më e lehtë nuk është automatikisht më mirë: najloni 7D prodhon një xhaketë që mbushet sa një limon, por ngec në rripat e sigurimit dhe dhëmbët me zinxhir. Për shitjet me pakicë të udhëtimit - ku veshjet provohen vazhdimisht dhe trajtohen nga qindra klientë - najloni ose poliesteri ripstop 15D në 20D me një konstruksion të papërshkueshëm nga uji është zgjedhja racionale, me një përfundim të qëndrueshëm që i reziston ujit për ekspozimin ndaj shiut.
Pasojat e prodhimit të shpërdorimit të energjisë
Predhat ultra të lehta vendosin kufizime të vërteta në linjën e qepjes. Madhësitë e gjilpërave bien në 9 deri në 11, shpejtësia e qepjes ulet në qepjet e gjata për të parandaluar që nxehtësia e gjilpërës të bashkojë fijet e holla, dhe këmbët e presionit me fërkim të ulët parandalojnë zvarritjen e pëlhurës. Dendësia e qepjes zakonisht është 10 deri në 12 qepje për centimetër për qepje të papërshkueshme nga poshtë, dhe hapësira e kanaleve të jorganëve është një vendim i vërtetë dizajni: kanalet më të ngushta (6 deri në 8 centimetra) stabilizojnë mbushjen dhe parandalojnë pikat e ftohta kur xhaketa ngjeshet dhe ngrihet përsëri, ndërsa kanalet më të gjera ngrihen më mirë dhe paketohen më pak. Shumica e konstruksioneve të suksesshme të udhëtimit kanë kanale 7 deri në 10 centimetra si kompromis.
| Opsioni i Shellit | Pesha (gsm) | I papërshkueshëm nga uji | Ndjesia e dorës | Qëndrueshmëri | Indeksi i Kostos |
|---|---|---|---|---|---|
| Najlon 10D i papërshkueshëm nga uji | 26 deri në 30 | Shkëlqyeshëm | Ultra i butë | I ulët — i prirur për pengesa | 145 |
| Najloni tafta 15D | 32 deri në 36 | Shkëlqyeshëm | I butë | Moderuar | 125 |
| Najlon 20D i papërshkueshëm nga uji | 38 deri në 45 | Shumë mirë | Kërcitëse | Mirë | 110 |
| Poliester i ricikluar 20D ripstop | 40 deri në 46 | Shumë mirë | Kërcitëse | Mirë | 118 |
| Poliester tafte 30D | 52 deri në 60 | Mirë | I strukturuar | I lartë | 100 |
5Karakteristikat e Dizajnit që Vërtet Kanë Rëndësi për Udhëtarët
Programet e paketueshme grumbullojnë lehtësisht kërkesa për veçori; ato që çojnë në blerje të përsëritura janë më të pakta dhe ia vlen të mbrohen në paketën teknologjike.
Xhep për ruajtje.Karakteristika më e rëndësishme. Një xhep dore me zinxhir të dyfishtë që përmbyset për të gëlltitur të gjithë xhaketën - përfshirë kapuçin - e heq tërësisht qesen e sendeve, që do të thotë se nuk ka asgjë për të humbur dhe një xhaketë që mbushet brenda dy sekondash. Hapja e xhepit duhet të jetë me madhësi të bollshme (26 centimetra ose më shumë) përndryshe përdoruesit do ta luftojnë, dhe zinxhiri duhet të shkojë pa probleme nga të dyja anët sepse udhëtarët e ngjeshin xhaketën me njërën dorë.
Kapuç dhe rregullueshmëri.Një kapuç i fiksuar dhe lehtësisht i izoluar shton ngrohtësi për gram që asnjë veçori tjetër nuk i përshtatet dhe kompresohet plotësisht. Kordat elastike të rregullueshme në skaj e izolojnë mikroklimën kundër erës në pistat e aeroportit dhe terasat e mbrëmjes; një zinxhir i dyfishtë përpara lejon që xhaketa të ajroset ndërsa është ulur - një detaj i vogël që e vënë re pasagjerët e avionit.
Disiplina e peshës në trime.Çdo gram në pajisje është një gram që duhet të ngjeshet. Zinxhirët spirale me shirit të hollë, kyçjet e kordonit me profil të ulët dhe etiketat e transferimit të nxehtësisë në vend të atyre të endura, secila prej tyre rruan gramat pa ndryshuar pamjen. Testi i qetë i një xhakete të projektuar mirë për udhëtim është se prerjet zhduken në fletën e specifikimeve.
Anatomia më poshtë tregon se ku ndodhen këto karakteristika në një model udhëtimi gati për prodhim.
Një shënim për furnizimin me materiale: markat që ndërtojnë një narrativë qëndrueshmërie në linjën e udhëtimit mund të specifikojnë njëMbulesë dhe rreshtim i ricikluar i çertifikuar nga GRSnë të njëjtën platformë të paketueshme — pëlhura e çertifikuar shton kosto dhe kohë modeste të prodhimit, por e mban të paprekur raportin e ngrohtësisë me peshën, dhe siguria kimike në veshjet ngjitur me lëkurën duhet të verifikohet meSTANDARDI OEKO-TEX 100testimi.
6Testimi i kërkesës për kompresim përpara se klienti ta bëjë këtë
Pretendimi për paketim është i pazakontë midis pretendimeve të veshjeve, pasi klientët e testojnë atë brenda pak minutash nga hapja e kutisë - ngjesh, mban, hap paketimin, gjykon. Kjo e bën verifikimin para dërgesës të panegociueshëm.
Një protokoll testimi praktik
Së pari, verifikoni mbushjen sipas specifikimeve: fuqia e mbushjes, përbërja dhe pastërtia në çdo sasi të madhe në një laborator të pavarur si IDFL. Së dyti, matni vëllimin e paketuar në bazë mostre - kompresoni xhaketën në xhepin e saj të ruajtjes, shtrydheni nën një peshë të sheshtë për 30 sekonda dhe matni vëllimin e kutisë kufizuese; duhet të jetë brenda 10 përqind të objektivit të specifikimeve. Së treti, dhe më e rëndësishmja, kryeni një kontroll të rikuperimit të kompresimit: mbajini xhaketat të kompresuara për 24 dhe 72 orë, pastaj matni rikuperimin e nivelit të lartë në intervale. Një ndërtim me cilësi mbushjeje 700 rikuperohet brenda 90 përqind të nivelit të nivelit origjinal të lartë brenda 24 orëve dhe në thelb plotësisht brenda 72; rikuperimi materialisht nën këtë sinjalizon ose mbi-kompresim në paketim ose cilësi mbushjeje nën specifikimet.
Konsistenca e madhësisë në të gjithë serinë ka rëndësi për të njëjtën arsye që ka në çdo program me shumicë: pretendimet për vëllimin e paketuar bëhen sipas madhësisë dhe një kurbë madhësie që lëviz në heshtje do ta thyejë specifikimin në ekstreme. Përkufizimet e matjeve standarde të referencës —ISO 8559-1ofron kornizën e matjes antropometrike pas përcaktimit të madhësisë, e cila e mban madhësinë e vendosur të krahasueshme midis specifikimeve tuaja dhe dhomës së modelimit të fabrikës.
7Sasia e Momentit, Çmimet dhe Koha e Përgatitjes për Programet e Paketueshme
Kostot e programit të paketueshëm përqendrohen në tre vende: puplat, pëlhura e guaskës dhe minutat e qepjes. Puplat me mbushje të lartë çmimohen për gram dhe për hap cilësie - kalimi nga mbushja 700 në 800 mund të shtojë 15 deri në 25 përqind në koston e mbushjes vetëm. Guaskat me denier të imët kanë një minimum mulliri dhe një strukturë loti ngjyrosjeje të ngjashme me çdo program pëlhure të personalizuar, zakonisht 800 deri në 1,500 metra për kombinim ngjyrash. Dhe qepja e guaskave ultra të lehta është më e ngadaltë se ndërtimi me peshë të mesme, duke shtuar minuta reale për veshje që shfaqen në çmimet FOB.
Një shembull i punuar
Një operator i shitjes me pakicë të udhëtimeve porositi së fundmi nga ne një program bazë prej 1,800 copësh: mbushje RDS me 700 copë me peshë 110 gramë, mbështjellës ripstop 20D, ndërtim me xhepa për ruajtje, tre ngjyra. Çmimi FOB ishte afërsisht 20 përqind mbi një xhaketë konvencionale jo të paketueshme me mbushje 600 copë nga e njëjta fabrikë - kryesisht për shkak të shkallës së cilësisë së mbushjes dhe qepjes më të ngadaltë me mbështjellës të hollë - por profili i transportit të kompresuar uli koston e transportit për njësi mjaftueshëm për të rikuperuar rreth një të tretën e asaj shume, dhe çmimi i shitjes me pakicë mbuloi pjesën tjetër me lehtësi. Paketimi me kompresim gjithashtu nënkuptonte që programi të transportohej në më pak kuti kartoni, duke ulur tarifat e trajtimit në destinacion në të njëjtën bazë vëllimi.
Sipas kohës, programet e paketueshme funksionojnë në të njëjtin skelet si çdo pajisje OEM: marrja e mostrave në 10 deri në 15 ditë për raund, prodhimi në masë 45 deri në 70 ditë pas miratimit të para-prodhimit, plus transporti dhe dritarja e rikuperimit në dysheme para ekspozimit. Pajtueshmëria sociale duhet të verifikohet në të njëjtin kalim furnizimi —amfori BSCICertifikimi që emërton vendin aktual të prodhimit është baza që presin shumica e partnerëve evropianë dhe të Amerikës së Veriut me pakicë përpara se të punësojnë një furnizues.
PASSION OUTERWEAR është një degë e Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., me më shumë se 20 vjet përvojë në prodhim dhe tregtimin e veshjeve për jashtë, veshjeve të punës dhe veshjeve me ngrohje. Ne ndërtojmë programe të paketueshme dhe standarde për veshje të fryra në zinxhirët e furnizimit të çertifikuar BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX, me pesha mbushjeje dhe objektiva vëllimi të paketuar të specifikuara për madhësi dhe jo për stil. Blerësit që e zgjerojnë të njëjtin klient udhëtimi në produktin e sezonit të ftohtë mund ta çiftëzojnë linjën e paketueshme me tonën.Veshje të ngrohta OEM/ODMplatforma — ejelek i ngrohurndan të njëjtën logjikë të lehtë të shtresimit,xhaketë me ngrohjeshërben për udhëtimet dimërore, dhe programet e korporatave mund të shtojnëveshje pune me porosinë të njëjtën dosje pajtueshmërie.
Pyetje të Shpeshta
Duke zhvilluar një program për pompa të vogla udhëtimi?
PASSION OUTERWEAR prodhon xhaketa të lehta e të paketueshme, të fryra nga 300 copë, me pesha mbushjeje për madhësi, objektiva vëllimi të paketuar të shkruara në specifikim, ndërtim me xhepa për ruajtje dhe zinxhirë furnizimi të çertifikuar BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX. Na dërgoni peshën tuaj të synuar dhe madhësinë e paketuar — ne ju përgjigjemi brenda 24 orëve.
Kërkoni një ofertë për programin e paketueshëm Shikoni Programin OEM / ODM

