1Pse xhaketat puffer janë një kategori e fortë për markat
Pak kategori veshjesh të jashtme kombinojnë vlerën e lartë të perceptuar, sezonalitetin e fortë dhe elasticitetin e gjerë të çmimeve në mënyrë aq efektive sa xhaketa puffer. Një siluetë e vetme mund të kushtojë 60 dollarë në një kanal masiv ose 600 dollarë në një kanal teknik ose mode, me ndryshimin që përcaktohet pothuajse tërësisht nga cilësia e mbushjes, pëlhura e guaskës dhe metoda e ndërtimit - tre variabla që një markë kontrollon në fazën e specifikimit dhe jo në fazën e projektimit.
Për blerësit B2B, kjo krijon një mjedis pozicionimi jashtëzakonisht të favorshëm. Meqenëse komponenti që jep ngrohtësi (mbushja) është i padukshëm në veshjen e përfunduar, blerësit reagojnë fuqishëm ndaj transparencës së specifikimeve dhe verifikimit nga palët e treta. Markat që publikojnë fuqinë e mbushjes, peshën e mbushjes dhe llojin e ndërtimit në faqet e produkteve të tyre vazhdimisht i tejkalojnë markat që i përshkruajnë xhaketat e tyre vetëm në terma stili.
Qëndrueshmëria tani është një specifikim, jo një shtesë e marketingut
Zgjedhjet e materialeve pas një programi puffer mbartin një peshë të matshme mjedisore dhe industria ka filluar ta kuantifikojë atë. Sipas të dhënave të vlerësimit të ciklit jetësor të publikuara ngaByroja Ndërkombëtare e Puplave dhe Puplave (IDFB), puplat kanë një ndikim prej 85 deri në 97 përqind më të ulët se poliesteri në të gjitha kategoritë e analizuara të ndikimit, dhe afërsisht 18 herë më pak ndikim në ndryshimet klimatike sesa mbushja e poliesterit. IDFB aktualisht po e përditëson këtë vlerësim për të përfshirë puplat e ricikluara për herë të parë - një sinjal se rrjedhat e materialeve rrethore po kalojnë nga një vend i veçantë në një rrjedhë kryesore në furnizimin e mbushjes.
Kjo ka rëndësi komerciale sepse blerësit me pakicë evropianë dhe amerikanë të Veriut kërkojnë gjithnjë e më shumë dokumentimin e origjinës së materialit përpara se të listohen në treg.Standardi i Përgjegjshëm i Down (RDS), i administruar nga Textile Exchange, mbetet kuadri mbizotërues i zinxhirit të ruajtjes për puplat, duke ndaluar shkuljen e gjallë dhe ushqyerjen me forcë, ndërsa kërkon auditim nga një palë e tretë në çdo fazë të zinxhirit të furnizimit nga ferma deri te veshja e përfunduar. Veçmas,Standardi Global i Ricikluar (GRS)rregullon pretendimet për përmbajtje të ricikluar për pëlhurat guaskë dhe mbushjet sintetike, duke kërkuar një minimum prej 50 përqind përmbajtje të ricikluar për etiketimin e destinuar për konsumatorin.
2Anatomia e një xhakete puffer: Tetë komponentë që përcaktojnë cilësinë
Një xhaketë fryrëse është një sistem komponentësh që bashkëveprojnë. Dobësia në cilindo prej tyre degradon performancën e të gjithë veshjes, prandaj menaxherët me përvojë të furnizimit e shqyrtojnë secilin komponent si një artikull të veçantë në vend që të pranojnë një çmim të vetëm për "xhaketën fryrëse". Diagrama më poshtë hartëzon tetë komponentët që përcaktojnë më drejtpërdrejt koston, ngrohtësinë, qëndrueshmërinë dhe kënaqësinë e klientit.
Secili prej këtyre tetë komponentëve është një vendim specifikimi me pasoja në kosto. Predha përcakton qëndrueshmërinë dhe ndjesinë në dorë, mbushja përcakton raportin e ngrohtësisë ndaj peshës, ndërtimi i devijuesit përcakton mbajtjen e papafingos dhe performancën në pikat e ftohta, dhe paketa e zbukurimeve (zinxhiri, mansheta, skaji, rreshtimi) përcakton cilësinë e perceptuar në pikën e shitjes. Markat që i trajtojnë të tetë si artikuj të negociueshëm arrijnë vazhdimisht raporte më të mira kosto-performancë sesa markat që negociojnë vetëm mbi çmimin total për njësi.
3Përzgjedhja e pëlhurës Shell: Denier, Weave dhe Finish
Pëlhura guaskë është shtresa më e jashtme e një xhakete puffer dhe kryen tre funksione të njëkohshme: përmban mbushjen, i reziston gërryerjes dhe motit, dhe jep përshtypjen vizuale dhe prekëse që përcakton pozicionin e veshjes në treg. Përzgjedhja e saj kërkon balancimin e denierit (trashësisë së fillit), strukturës së endjes dhe përfundimeve të aplikuara.
Denier dhe pse ka më shumë rëndësi sesa vetëm pesha
Denier mat dendësinë lineare të masës së fijeve individuale në pëlhurë. Një najlon 20-denier (20D) përdor fije të holla për të prodhuar një pëlhurë të lehtë, elastike dhe paksa të tejdukshme ideale për pëlhura të paketueshme ose ultra të lehta. Në të kundërt, një najlon Oxford 70D përdor fije të trasha për një guaskë të fortë dhe rezistente ndaj gërryerjes, e përshtatshme për aplikime ngjitur me veshjet e punës. Midis këtyre ekstremeve, pëlhurat 30D dhe 40D dominojnë tregun e mesëm sepse ato balancojnë peshën, qëndrueshmërinë dhe koston.
Është e rëndësishme të theksohet se vetëm denieri nuk përcakton nëse një pëlhurë është rezistente ndaj pluhurit. Rezistenca ndaj pluhurit vjen nga dendësia e ndërtimit dhe përfundimi - zakonisht një proces kalandrimi që mbyll mekanikisht hapësirat midis fijeve, ose një shtresë rrëshire e aplikuar në sipërfaqen e pasme. Një tafta ripstop e kalandruar 20D mund të jetë më rezistente ndaj pluhurit sesa një tafta 40D e endur lirshëm.
| Specifikimi i pëlhurës Shell | Pesha e përafërt (gsm) | Aftësia e rezistencës ndaj rënies | Aplikacioni më i mirë |
|---|---|---|---|
| 20D Najlon Ripstop, i kalandruar | 35 deri në 40 | Po | Copa të paketueshme, ultra të lehta, që vendosen në shtresa |
| Tafta prej najloni 30D, e kalandruar | 45 deri në 55 | Po | Stilet e lehta të përditshme dhe urbane |
| 40D Najlon Ripstop, i kalandruar | 60 deri në 70 | Po | Pesha e mesme në natyrë, vendpushim skijimi, shitje me pakicë e përgjithshme |
| Poliester 50D, me përfundim cirku | 75 deri në 85 | Po | Programe të qëndrueshme rastësore, me volum të bazuar në çmim |
| Najlon 70D Oxford, i veshur me PU | 110 deri në 130 | Po(i veshur) | Veshje pune ngjitur, për përdorim të rëndë, industriale |
| Membranë e laminuar 2L ose 3L | 90 deri në 150 | Po | Guaska të papërshkueshme nga uji, alpine teknike, ski |
Përfundimet: DWR dhe më gjerë
Një shtresë e qëndrueshme kundër ujit (DWR) bën që uji të formohet dhe të rrokulliset nga sipërfaqja e guaskës në vend që ta lagë atë. Kjo ka rëndësi funksionale sepse puplat humbasin pothuajse të gjithë vlerën izoluese kur janë të lagura, kështu që mbajtja e lagështirës sipërfaqësore larg mbushjes ruan ngrohtësinë në reshjet e përziera. Shumica e programeve të prodhimit të puplave specifikojnë një shtresë DWR të vlerësuar për të ruajtur 80 deri në 100 pika testimi me spërkatje kur janë të reja, me një objektiv qëndrueshmërie për larje në shtëpi prej 80 pikësh pas pesë larjeve.
Specifikoni në mënyrë të qartë kiminë e DWR-së. Trajtimet tradicionale me fluorokarbon me zinxhir të gjatë (C8) po hiqen gradualisht nën presionin rregullator në BE dhe disa shtete të SHBA-së, dhe shumica e markave të orientuara drejt eksportit tani kërkojnë C6 ose DWR pa fluor. Një fabrikë që parazgjedhur përdor C8 pa pyetur do të prodhojë veshje që mund të mos shiten në tregun tuaj të synuar.
4Materiali i mbushjes: Pupë, Sintetik ose i ricikluar
Zgjedhja e mbushjes përcakton ngrohtësinë, peshën, ngjeshshmërinë, koston dhe - gjithnjë e më shumë - historinë e qëndrueshmërisë që i bashkëngjitet veshjes. Nuk ka një përgjigje universalisht të saktë; mbushja e duhur varet nga klima në të cilën shitet veshja, arkitektura e çmimeve të linjës dhe angazhimet e markës ndaj materialeve.
Kuptimi i fuqisë së mbushjes
Fuqia e mbushjes mat vëllimin në inç kub që zë një ons push në kushte standarde. Një fuqi mbushjeje prej 550 është më e dendur dhe më pak efikase për gram; një fuqi mbushjeje prej 800 bllokon më shumë ajër për njësi peshe, duke ofruar ngrohtësi ekuivalente me më pak peshë mbushjeje dhe kompresueshmëri më të mirë. Fuqia e mbushjes matet sipas protokolleve të mirëmbajtura nga IDFB dhe nga standardi evropian EN 12130, dhe laboratorë të pavarur si p.sh.IDFLkryejë testimet dhe certifikimet që mbështesin pretendimet e furnizuesit.
Fuqia e mbushjes është vetëm gjysma e ekuacionit. Ngrohtësia totale është një funksion i fuqisë së mbushjes shumëzuar me peshën e mbushjes - një xhaketë me mbushje 650 me 200 gramë push mund të jetë më e ngrohtë se një xhaketë me mbushje 800 me 120 gramë. Paketat profesionale të teknologjisë gjithmonë i specifikojnë të dyja.
| Lloji i mbushjes | Fuqia e mbushjes | Ngrohtësi-në-peshë | Kompresueshmëria | Performancë në lagështirë | Kosto Relative |
|---|---|---|---|---|---|
| Duck poshtë 80/20 | 550 | Mesatare | Mesatare | I varfër | 1.0x (bazë) |
| Duck poshtë 90/10 | 650 | Mirë | Mirë | I varfër | 1.3x |
| Pupë pate 90/10 | 700 | Shumë mirë | Shumë mirë | I varfër | 1.8x |
| Pupë pate 95/5 | 800 deri në 900 | Shkëlqyeshëm | Shkëlqyeshëm | I varfër | 2.5x deri në 3.5x |
| Pluhur i ricikluar (RDS ose GRS) | 600 deri në 700 | Mirë | Mirë | I varfër | 1.5x |
| Sintetike 100 gsm | N/A | Mesatare | I ulët | Mirë | 0.6x |
| Sintetike 150 gsm | N/A | Mirë | I ulët | Mirë | 0.9x |
Mbushjet sintetike shkëmbejnë ngrohtësinë në peshë dhe ngjeshshmërinë për rezistencë ndaj motit të lagësht. Në klimat detare me lagështirë të vazhdueshme, ose në aplikimet e veshjeve të punës ku veshja mund të laget dhe nuk mund të thahet në mënyrë të besueshme gjatë natës, mbushja sintetike është shpesh vendimi i duhur inxhinierik pavarësisht efikasitetit të saj më të ulët të tharjes. Shumë marka i përdorin të dyja: mbushjen me pupla për kanalet e shitjes me pakicë të thatë-të ftohtë, sintetike për kanalet e lagësht-të ftohtë dhe industriale.
5Metodat e Ndërtimit: Të Qepura, të Përhapura me Defekt dhe të Salduara
Metoda e ndërtimit përcakton se si mbushja mbahet në vend dhe ka një efekt të jashtëzakonshëm si në nxehtësi ashtu edhe në koston për njësi. Tre qasjet mbizotëruese - qepja, devijimi dhe saldimi - zënë pozicione të dallueshme në kurbën e performancës kundrejt çmimit.
| Ndërtim | Pikat e Ftohta | Mbajtja e papafingos | Kostoja e Punës | Rreziku i rrjedhjes | Pozicionimi tipik |
|---|---|---|---|---|---|
| I qepur përmes | Po në qepje | Më poshtë | I ulët | Mesatare | Hyrje, modë, e lehtë |
| Defender kanali | Minimal | I lartë | Mesatare | I ulët | Mesatare deri në premium çdo ditë |
| Kutia e defektit | Asnjë | Më i larti | I lartë | I ulët | Teknik, ekspeditë, alpin |
| I salduar / i lidhur | Asnjë | I lartë | Mesatare deri e lartë | Shumë e ulët | I papërshkueshëm nga uji, urban premium |
6Opsione Personalizimi që e Diferencojnë Markën Tuaj
Në një kategori ku dhjetëra marka shesin silueta vizualisht të ngjashme, diferencimi vjen nga specifikimi dhe detajet dhe jo vetëm nga forma. Levat më efektive të personalizimit ndahen në katër grupe.
Silueta dhe përshtatja
Gjerësia dhe orientimi i deflektorëve është mënyra më e shpejtë për të ndryshuar karakterin e perceptuar të një veshjeje. Deflektorët e gjerë horizontalë interpretohen si të rastësishëm dhe modernë; deflektorët e ngushtë interpretohen si teknikë; paraqitjet e deflektorëve vertikalë ose në formë shevroni sinjalizojnë menjëherë një gjuhë të dallueshme dizajni. Klasifikimi i përshtatshmërisë ka të njëjtin rëndësi - një bllok me përshtatje evropiane ndryshon ndjeshëm nga një bllok me përshtatje amerikane në gjoks, gjatësi mëngësh dhe fund të skajit, dhe markat që shesin në të dy tregjet duhet të specifikojnë se nga cili bllok po e klasifikon fabrika.
Trim dhe pajisje
Specifikimi i zinxhirit është një sinjal cilësie me dukshmëri të lartë. Një zinxhir i markës YKK ose ekuivalent me një tërheqës të personalizuar shton një kosto të vogël për njësi, por përmirëson ndjeshëm cilësinë e perceptuar. Vendime të tjera në lidhje me pajisjet - pllakat me kapëse, pajisjet me kordon, mansheta elastike kundrejt atyre me Velcro dhe xhepat e brendshëm për media - secili kontribuon në vlerësimin e cilësisë nga klienti gjatë tridhjetë sekondave të para të trajtimit të veshjes.
Aplikacion për krijimin e markës
Për xhaketat puffer, opsionet e markës përfshijnë etiketa të endura ose të shtypura në qafë, logo në gjoks me transferim të nxehtësisë ose të qëndisura, tërheqës zinxhirësh të personalizuar, pëlhurë rreshtimi të printuar dhe paketim me markë. Qëndisja në një guaskë të qepur me jorgan kërkon një stabilizues mbështetës për të parandaluar rrudhat, kështu që markat duhet të konfirmojnë që fabrika ka përvojë në qëndisje specifike në panele të mbushura me pupë - një pikë e zakonshme dështimi për fabrikat që janë më të mësuara me veshje të endura të sheshta.
Materiale për rrëfimin e historive
Pretendimet për materiale të mbështetura nga certifikimi tani janë një mjet legjitim diferencimi. Specifikimi i pushit të çertifikuar RDS, pëlhurës së ricikluar të çertifikuar GRS ose njëSTANDARDI OEKO-TEX 100Shell-i i testuar u jep blerësve me pakicë dhe konsumatorëve fundorë një arsye të verifikueshme për të zgjedhur produktin tuaj mbi një konkurrent të pacertifikuar me një çmim të ngjashëm. Këto pretendime kërkojnë dokumentacion, prandaj planifikoni fushëveprimin e certifikimit gjatë zhvillimit në vend që të shtoni pretendime pas prodhimit.
7Procesi i Prodhimit: Nga Paketimi i Teknologjisë deri te Dërgesa
Të kuptuarit e renditjes së prodhimit i ndihmon blerësit të caktojnë kalendarë realistë dhe të identifikojnë se ku burojnë më shpesh vonesat. Një program tipik i xhaketave të fryra me porosi kalon nëpër shtatë faza.
Përfundoni të gjitha specifikimet e komponentëve: pëlhura e guaskës dhe denieri, lloji i mbushjes dhe pesha e mbushjes, metoda e ndërtimit, paraqitja e defekteve, orari i prerjes, klasifikimi i madhësisë dhe kërkesat e etiketimit. Kjo është faza më e rëndësishme - paqartësia këtu përhap koston dhe vonesën në çdo hap pasues.
Konfirmoni disponueshmërinë e pëlhurës dhe mbushjes, dhe vërtetoni që dokumentet e certifikimit (certifikatat e transaksionit RDS, certifikatat e fushëveprimit GRS, etiketat OEKO-TEX) janë të azhurnuara dhe mbulojnë materialet specifike që blihen.
Mostrat e para prodhohen për miratim të përshtatshëm, ndërtim dhe vizual. Shumica e programeve kërkojnë një deri në dy raunde mostrash. Blerësit që miratojnë mostrat pa i veshur ato në kushte të ftohta shpesh zbulojnë probleme me papafingo ose përshtatshmërinë vetëm në terren.
Dorëzoni një mostër konfirmimi për testime laboratorike nëse kërkohet nga tregu juaj - verifikimi i fuqisë së mbushjes, analiza e përbërjes dhe shqyrtimi i substancave të kufizuara. Laboratorët e palëve të treta, siç është IDFL, merren me testimin dhe certifikimin e mbushjes.
Prerja, qepja, mbushja, mbyllja, shkurtimi dhe përfundimi. Mbushja me pupë kryhet në mjedise me lagështi të kontrolluar me stacione të kalibruara të peshës së mbushjes, pasi ndryshimi i peshës së mbushjes është shkaku më i zakonshëm i mospërputhjes së serisë.
Kontrollet e brendshme gjatë qepjes së jorganëve dhe mbylljes së defekteve të kapjes ndërsa ato janë ende të korrigjueshme. Inspektimi përfundimtar verifikon matjet, shpërndarjen e mbushjes, cilësinë e qepjes, saktësinë e etiketimit dhe përputhshmërinë e paketimit me standardin tuaj AQL.
Paketimi me kompresim zvogëlon vëllimin e ngarkesës për veshjet me push, por mbingarkesa mund ta rrafshojë përkohësisht sipërfaqen e paketimit. Konfirmoni metodën e paketimit me fabrikën dhe lejoni që veshjet të ri-ngjiten plotësisht përpara se të bëni fotografi në shitje me pakicë ose prezantim në sallonin e ekspozitës.
Një kalendar total realist nga mbyllja e paketimit të teknologjisë deri te dorëzimi në magazinë zgjat afërsisht 95 deri në 145 ditë për transportin detar, ose 70 deri në 115 ditë për transportin ajror. Markat që planifikojnë një lançim sezonal duhet të punojnë prapa nga data e kërkuar në magazinë dhe të shtojnë një afat kohor dy deri në tre javë për rishikimet e mostrave, ku ndodh edhe pjesa më e madhe e devijimeve.
8Standardet e Kontrollit të Cilësisë dhe Testimit
Xhaketat puffer kanë mënyra dështimi që nuk ekzistojnë në veshjet e endura në mënyrë të sheshtë. Rrjedhja poshtë, shembja e sipërfaqes së sipërme, zhvendosja e defekteve dhe ndryshimi i peshës së mbushjes janë të gjitha specifike për ndërtimin e izoluar dhe secila kërkon një protokoll të dedikuar inspektimi në vend të një kontrolli të përgjithshëm të cilësisë së veshjeve.
| Parametri i Testimit | Standardi Qeverisës | Diapazoni tipik i pranueshëm | Pse ka rëndësi komercialisht |
|---|---|---|---|
| Fuqia e mbushjes | Rregulloret e testimit të IDFB / EN 12130 | Duhet të përputhet me specifikimet brenda +/- 5 përqind | Përcakton drejtpërdrejt besueshmërinë e pretendimit të ngrohtësisë |
| Përbërja (deri në raportin e pendëve) | IDFB Pjesa 3 | 90/10, 80/20 siç specifikohet | Saktësia e etiketës; pretendimet e rreme krijojnë ekspozim ligjor |
| Turbullira (pastërtia) | IDFB | 500 mm ose më e lartë | Higjiena dhe kontrolli i alergjenëve |
| Numri i oksigjenit | IDFB | 10 mg për 100 g ose më pak | Tregon lëndë organike të mbetur |
| Rezistencë ndaj pëlhurës | ISO 12132-1 | 15 fibra ose më pak | Parandalon ankesat për rrjedhje dhe kthimet |
| Testi i spërkatjes DWR | AATCC 22 / ISO 4920 | 80 deri në 100 pikë kur është i ri | Mbrojtja e ujërave sipërfaqësore në mot të përzier |
| Ndryshimi i peshës së mbushjes | Kontroll prodhimi në linjë | +/- 5 përqind e specifikimeve për panel | Konsistenca e serisë në të gjitha madhësitë dhe njësitë |
Pajtueshmëria sociale është një kërkesë paralele për shumicën e programeve të eksportit.amfori BSCIështë korniza më e njohur e pajtueshmërisë sociale në zinxhirët evropianë të furnizimit, që mbulon orët e punës, pagat, shëndetin dhe sigurinë, si dhe mekanizmat e ankesave në më shumë se 120 vende. Verifikimi që prodhuesi juaj ka një auditim të azhurnuar - dhe që auditimi mbulon vendin specifik të prodhimit, jo vetëm një njësi tregtare - është një hap standard i kujdesit të duhur që blerësit e ndërmarrjeve kërkojnë gjithnjë e më shumë para se të punësojnë një furnizues.
9Sasia e Motit, Çmimet dhe Planifikimi i Kohës së Përgatitjes
Programet e xhaketave puffer kanë MOQ më të larta se shumë kategori të tjera të veshjeve të jashtme, kryesisht sepse fabrikat e pëlhurave dhe furnizuesit e mbushjes vendosin minimumet e tyre që fabrika duhet të mbledhë. Të kuptuarit se nga burojnë këto minimume i ndihmon blerësit të negociojnë kushte realiste.
Nga vjen MOQ
Dy kufizime nxisin sasinë maksimale të porosisë (MOQ) për pëlhurat puffer. Së pari, pëlhura e lyer me porosi zakonisht mbart një minimum prej 500 deri në 1,000 metrash përpunim, që përkthehet në afërsisht 300 deri në 600 njësi mbulese në varësi të madhësisë dhe siluetës. Së dyti, furnizuesit e mbushjes zakonisht shesin në sasi loti që i bëjnë porositë shumë të vogla joefikase. Puna nga pëlhura ekzistuese e një fabrike dhe një specifikim standard mbushjeje e ul ndjeshëm sasinë maksimale të porosisë (MOQ) praktike, prandaj programet ODM të ndërtuara mbi dizajne të provuara të fabrikës shpesh mund të fillojnë me 100 deri në 300 copë për kombinim ngjyrash.
| Lloji i Programit | Sasia mesatare e blerjes tipike | Koha e marrjes së mostrave | Koha e Përgatitjes me Shumicë | Ndikimi i Çmimit |
|---|---|---|---|---|
| ODM — dizajn ekzistues, ngjyrë dhe logo e personalizuar | 100 deri në 300 copë për gamë ngjyrash | 10 deri në 15 ditë | 30 deri në 35 ditë | Më e ulëta |
| ODM — dizajn i modifikuar, pëlhurë e personalizuar | 300 deri në 500 copë | 15 deri në 20 ditë | 35 deri në 45 ditë | Moderuar |
| OEM — dizajn i plotë i personalizuar dhe paketë teknologjike | 500 deri në 1,000 copë | 20 deri në 30 ditë | 40 deri në 50 ditë | Më i lartë |
| OEM — program materialesh i certifikuar (RDS, GRS) | 500 deri në 1,000 copë | 25 deri në 35 ditë | 45 deri në 55 ditë | Më i larti |
Faktorët e kostos që ia vlen të negociohen
Kostoja e mbushjes dominon listën e materialeve për një pëlhurë të fryrë me push, duke përfaqësuar zakonisht 35 deri në 55 përqind të kostos totale për njësi në varësi të fuqisë së mbushjes dhe peshës së mbushjes. Pëlhura guaskë është përgjithësisht përbërësi i dytë më i madh. Pasoja praktike është se kalimi nga fuqia e mbushjes 650 në 800 shpesh e rrit koston për njësi më ndjeshëm sesa përmirësimi i pëlhurës guaskë nga 30D në 40D. Nëse çmimi juaj i synuar me pakicë është fiks, leva më efektive e kostos është zakonisht fuqia e mbushjes dhe pesha e mbushjes sesa pëlhura ose zbukurimet.
10Si të zgjidhni një prodhues xhaketash puffer
Vlerësimi i një prodhuesi xhaketash fryrëse kërkon të shikosh përtej aftësisë së përgjithshme të prodhimit të veshjeve, në katër kualifikime specifike për kategorinë.
1. Përvojë e demonstruar në ndërtime të izoluara
Kërkoni referenca prodhimi posaçërisht për veshjet e jashtme të izoluara me pupla ose sintetike, jo për veshjet e jashtme të përgjithshme. Qepja, mbushja dhe përmbajtja e puplave janë kompetenca të dallueshme. Kërkoni foto të dhomës së mbushjes dhe pyetni se si verifikohet pesha e mbushjes në nivelin e panelit - një fabrikë që peshon vetëm veshjet e përfunduara nuk mund të kontrollojë ndryshimin e serisë.
2. Fusha e certifikimit që përputhet me pretendimet tuaja
Konfirmoni që fabrika ka certifikime të azhurnuara që mbulojnë materialet që keni ndërmend të specifikoni — RDS për puplat, GRS për përmbajtjen e ricikluar, OEKO-TEX për guaskën dhe amfori BSCI për pajtueshmërinë sociale. Është thelbësore të verifikoni që certifikata të emërtojë vendin e prodhimit, jo vetëm një kompani tregtare mëmë, dhe të kontrolloni datën e skadimit me afatin tuaj të prodhimit.
3. Testimi i disiplinës së aksesit dhe dokumentimit
Pyesni se cilin laborator të palës së tretë përdor fabrika dhe nëse ata mund të ofrojnë raporte testimi në nivel lotesh. Një prodhues që prodhon rregullisht dokumentacion testimi do të ecë më shpejt nëpër procesin tuaj të miratimit dhe do të jetë më i pajisur për të mbështetur pretendimet nëse një blerës me pakicë auditon zinxhirin tuaj të furnizimit.
4. Komunikim i ndershëm i cilësisë së produktit (MOQ) dhe afatit kohor
Kini kujdes me furnizuesit që bien dakord për sasi minimale të porosisë jashtëzakonisht të ulëta ose kohë të shkurtër përfundimi jashtëzakonisht të shkurtër pa shpjeguar se si do t'i arrijnë ato. Në veshjet e jashtme të izoluara, premtimet agresive zakonisht rezultojnë në zëvendësim të mbushjes, ulje të peshës së mbushjes ose anashkalim të testimit - asnjëra prej të cilave nuk është e dukshme derisa të mbërrijnë mallrat.
PASSION OUTERWEAR është një degë e Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., me më shumë se 20 vjet përvojë në prodhim dhe tregti të veshjeve për jashtë, veshjeve të punës dhe veshjeve me ngrohje. Programet tona të veshjeve me fryrje funksionojnë me zinxhirë furnizimi të çertifikuar BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX, dhe ne mbështesim si personalizimin ODM nga dizajnet e provuara ashtu edhe zhvillimin e plotë OEM nga paketa juaj teknologjike. Përtej veshjeve të jashtme të izoluara, ne prodhojmë...veshje pune me porosidheveshje me ngrohje të personalizuaraprograme, të cilat u lejojnë markave të konsolidojnë kategori të shumta me një partner të vetëm prodhimi.
Pyetje të Shpeshta
Gati për të zhvilluar programin tuaj të personalizuar të xhaketave puffer?
PASSION OUTERWEAR ndërton xhaketa të personalizuara me 100 copë, me opsione materialesh të certifikuara RDS dhe GRS, aftësi ndërtimi me defekt kutie dhe saldim, si dhe testim të plotë mbushjeje në nivel serie. Na dërgoni paketën tuaj teknike ose një mostër referimi — ne ju përgjigjemi brenda 24 orëve.
Kërkoni një ofertë dhe shqyrtimin e paketës teknike Shikoni Programin OEM / ODM

