Dy numra përcaktojnë nëse një program për xhaketa poshtë ka sukses komercialisht: fuqia e mbushjes dhe fushëveprimi i certifikimit.Fuqia e mbushjes përcakton se sa ngrohtësi mund të pretendoni sinqerisht dhe sa me efikasitet e ofroni atë; certifikimi përcakton nëse blerësit me pakicë do ta listojnë fare produktin. Ky udhëzues shpjegon se cilat janë masat e fuqisë së mbushjes, si ndryshojnë metodat kryesore të testimit, si krahasohen puplat e rosës dhe patës në nota ekuivalente dhe saktësisht cilat dokumente duhet të mbledhni për të mbështetur një kërkesë për Standardin e Puplave të Përgjegjshme nga ferma deri te veshja e përfunduar.

1Fuqia e Mbushjes e Shpjeguar: Çfarë Mat Numri

Fuqia e mbushjes është specifikimi më i referuar — dhe më shpesh i keqinterpretuar — në veshjet e jashtme prej pupe. Ajo mat vëllimin, në inç kub, që zë një ons (28.35 gramë) pupë nën kushtëzimin dhe kompresimin standard. Fuqia më e lartë e mbushjes do të thotë që pupa bllokon më shumë ajër për njësi peshe, që do të thotë më shumë ngrohtësi për më pak masë dhe kompresueshmëri më të mirë.

Pasoja praktike është e dukshme në diagramin më poshtë. Me peshë identike, mbushja me 800 fuqi mbushjeje zë afërsisht 45 përqind më shumë vëllim sesa mbushja me 550 fuqi mbushjeje. Ky vëllim shtesë është ajri i bllokuar, dhe ajri i bllokuar është ai që izolon. Kjo është arsyeja pse një xhaketë me mbushje të lartë mund të ofrojë të njëjtën ngrohtësi si një xhaketë me mbushje të ulët, ndërkohë që është dukshëm më e lehtë dhe paketohet më e vogël.

Krahasimi i Vëllimit të Fuqisë së Mbushjes: Një Onsë (28.35 g) pupë Vëllimi (inç kub për ons) 550 550 FP Hyrja poshtë 650 650 FP Rosë / patë e nivelit të mesëm 800 800 FP Pupla pate premium 900 900 FP Shkalla e ekspeditës 800 FP bllokon rreth 45 përqind më shumë ajër sesa 550 FP me të njëjtën peshë Vëllimi i matur sipas protokolleve të standardizuara të kondicionimit dhe kompresimit. Ngrohtësia aktuale e veshjes varet gjithashtu nga pesha e mbushjes, ndërtimi dhe përshtatshmëria.

Ajo që fuqia e mbushjes nuk e mat është po aq e rëndësishme. Nuk thotë asgjë për sasinë e pushit në veshje, si është ndërtuar veshja ose me sa përgjegjësi është siguruar pushi. Këto janë specifikime të ndara dhe ngatërrimi i tyre është shkaku rrënjësor i shumicës së mosmarrëveshjeve për furnizimin e xhaketave me push.

2Ekuacioni i Ngrohtësisë: Fuqia e Mbushjes e Shumëzuar me Peshën e Mbushjes

Ngrohtësia totale në një veshje me push është një funksion i fuqisë mbushëse shumëzuar me peshën e mbushjes. Një numër i lartë i fuqisë mbushëse me peshë mbushëse të pamjaftueshme prodhon një xhaketë të lehtë që nuk performon mirë në terren; një fuqi mbushëse e moderuar me peshë mbushëse të bollshme prodhon një xhaketë të ngrohtë me kosto më të ulët materiali. Të dyja mund të jenë vendimet e sakta inxhinierike në varësi të çmimit të synuar dhe rastit të përdorimit.

Kjo marrëdhënie ka një implikim të drejtpërdrejtë tregtar. Meqenëse fuqia e lartë e mbushjes është në mënyrë disproporcionale e kushtueshme, mënyra më efektive nga ana e kostos për të shtuar ngrohtësi është shpesh rritja e peshës së mbushjes me një fuqi mbushjeje të moderuar në vend që të përshkallëzohet fuqia e mbushjes me një peshë fikse. Markat që synojnë një çmim specifik me pakicë shpesh arrijnë një vlerë më të mirë të perceptuar - një xhaketë me substancë të vërtetë dhe papastërti të dukshme - duke optimizuar këtë raport në vend që të maksimizojnë vetëm fuqinë e mbushjes.

Rregulli i specifikimit:Gjithmonë specifikoni fuqinë e mbushjes dhe peshën e mbushjes së bashku, për panel dhe në total. Një paketë teknologjike që thotë vetëm "fuqi mbushjeje 800" i lë fabrikës lirinë për të zvogëluar peshën e mbushjes, dhe veshja që rezulton do të testohet sipas specifikimeve, ndërsa performon shumë më poshtë pritjeve të blerësit.

3Llojet e puplave: Rosë kundrejt Patës, Origjina dhe Përbërja

Vlerësimi më i ulët vlerësohet sipas tre variablave: speciet, raporti i përbërjes dhe klima e origjinës. Secila prej tyre ndikon në performancë, kosto dhe narrativën e qëndrueshmërisë që i ofrohet markës.

Rosë kundër patës

Pupi i patës në përgjithësi arrin fuqi mbushjeje më të lartë se pupi i rosës sepse tufat e patave janë më të mëdha dhe më elastike. Pupi i rosës në rangun 550 deri në 650 mbulon shumicën e programeve të tregut të mesëm ekonomikisht, ndërsa pupi i patës dominon rangun 700 e lart ku pozicionimi premium dhe ngjeshshmëria justifikojnë koston. Është e rëndësishme të theksohet se një pupë rose e cilësisë së lartë në 650 mund të tejkalojë një pupë pate të cilësisë së ulët në 600 - specia është një tregues, jo një garanci, dhe rezultati aktual i testit të fuqisë mbushëse është vendimtar.

Raporti i përbërjes

Raporti i shprehur si 90/10 ose 80/20 përshkruan proporcionin e tufës së pushit ndaj fragmenteve të pendëve dhe fibrave. Përmbajtja më e lartë e pushit do të thotë një shtresë më e lartë dhe më pak pendë që kalojnë nëpër pëlhurën e guaskës. Notat 80/20 janë të zakonshme në programet e përcaktuara nga çmimi; 90/10 është standardi kryesor i aktivitetit në natyrë; 95/5 shfaqet në linjat premium dhe teknike.

Origjina dhe klima

Shpendët e rritur në klima më të ftohta kanë tendencë të zhvillojnë tufa më të dendura dhe në lartësi të larta si një përshtatje natyrore, prandaj disa rajone prodhuese kërkojnë çmime të larta. Origjina gjithashtu ka rëndësi për certifikimin: Auditimet RDS fillojnë në fermë, kështu që infrastruktura e gjurmueshmërisë së rajonit burimor ndikon drejtpërdrejt se sa lehtë mund të dokumentohet materiali i certifikuar.

Specifikimi i poshtëm Fuqia tipike e mbushjes Karakteristikat Pozicionimi i Programit
Duck poshtë 80/20 500 deri në 550 Ekonomik, ndjesi më e rëndë, përmbajtje më e hollë Shitje me pakicë hyrëse, programe promovuese
Duck poshtë 90/10 600 deri në 650 Ngrohtësi dhe kosto e balancuar, furnizim i besueshëm Treg i mesëm për ambiente të jashtme dhe urbane
Pupë pate 90/10 700 deri në 750 Lartësi e lartë, kompresueshmëri e fortë Premium aktivitete në natyrë, ski, udhëtime
Pupë pate 95/5 800 deri në 900 Ngrohtësi maksimale ndaj peshës, pendë minimale Ekspeditë teknike, alpine
Ricikluar poshtë (pas konsumit) 600 deri në 700 Histori materiale rrethore, e çertifikuar nga GRS Koleksione të udhëhequra nga qëndrueshmëria

4Standardet e Testimit: IDFB, EN 12130 dhe Verifikimi i Lotit

Numrat e fuqisë së mbushjes kanë kuptim vetëm nëse janë prodhuar nga një metodë testimi e njohur. Tre korniza dominojnë tregtinë ndërkombëtare dhe rezultatet e tyre nuk janë gjithmonë të këmbyeshme drejtpërdrejt.

Metodat kryesore të testimit

I/E/Të/TëByroja Ndërkombëtare e Puplave dhe Puplave (IDFB)është shoqata globale tregtare për industrinë e pushit dhe pendëve dhe zhvillon protokollet e testimit që përdoren më gjerësisht në furnizimin ndërkombëtar. IDFB kryen kërkime në industri dhe krijon standardet e testimit që ruajnë integritetin e produktit në të gjithë botën. Në Evropë, EN 12130 specifikon metodën e kondicionimit me avull për përcaktimin e fuqisë së mbushjes, dhe rezultatet nga metoda të ndryshme mund të ndryshojnë për të njëjtin material - prandaj një paketë profesionale teknologjike emërton metodën e testimit së bashku me vlerën e synuar.

Laboratorët e pavarur kryejnë testimet aktuale dhe lëshojnë raportet që mbështesin pretendimet e furnizuesit.IDFLështë ndër laboratorët më të njohur, duke operuar në më shumë se 20 vende që nga viti 1978 dhe duke shërbyer si një organ certifikimi i akredituar për standardet duke përfshirë GOTS, GRS, RCS, RWS dhe DOWNPASS. Kur një furnizues citon një fuqi mbushjeje, pyet se cili laborator dhe cila metodë e ka prodhuar numrin.

Parametrat përtej fuqisë së mbushjes

Vetëm fuqia e mbushjes nuk përshkruan cilësinë e puplave. Një specifikim i plotë mbulon gjithashtu përbërjen, pastërtinë dhe mbetjet kimike - secila me metodën e vet standarde dhe pragun e pranimit.

Parametri Çfarë mat Pragu Tipik i Pranimit Rreziku komercial nëse injorohet
Fuqia e mbushjes Efikasiteti i papafingos (vëllimi për ons) Përputh specifikimet brenda +/- 5 përqind Kërkesat për ngrohje dështojnë; klientët kthehen
Kompozim Raporti i tufës poshtë ndaj pendëve Nota e deklaruar e ndeshjes (p.sh. 90/10) Ekspozimi ndaj reklamave të rreme
Turbullira (pastërtia) Pluhuri dhe grimcat e mbetura 500 mm ose më e lartë Ankesa për erë, shqetësime për alergjenë
Numri i oksigjenit Lëndë organike e mbetur 10 mg për 100 g ose më pak Rritja mikrobike, erë në magazinim me lagështirë
Përmbajtja e vajit dhe yndyrës Vajrat natyralë të mbetur Zakonisht nën 1.0 deri në 1.5 përqind Grumbullim, erë, degradim i papafingos
Rezistencë ndaj pëlhurës Rezistenca e depërtimit të fibrave të guaskës 15 fibra ose më pak (ISO 12132-1) Rrjedhje e dukshme, ankesa për cilësinë
Disiplina e dokumentimit:Kërkoni raporte testimi në nivel lotesh për lotin tuaj specifik të prodhimit, jo një certifikatë të përgjithshme të aftësisë së fabrikës. Një certifikatë që përshkruan se çfarë mund të prodhojë në përgjithësi një furnizues mbushjeje nuk tregon se puplat e furnizuara në të vërtetë në veshjet tuaja përmbushën specifikimet.

5Certifikimi RDS: Fushëveprimi, Zinxhiri i Kujdestarisë dhe Dokumentet

Standardi i Përgjegjshëm i Puplave është bërë pritja bazë për puplat e shitura në kanalet e shitjes me pakicë në Evropë dhe Amerikën e Veriut. I administruar nga Textile Exchange,Standardi Down i Përgjegjshëmështë një standard vullnetar që synon të përmirësojë mirëqenien e rosave dhe patave të përdorura për puplat dhe u jep kompanive një mënyrë të verifikuar për të ditur origjinën e materialeve në produktet që blejnë.

Çfarë kërkon në të vërtetë RDS

Kërkesa thelbësore e standardit është mirëqenia e kafshëve në të gjithë zinxhirin e furnizimit, e ndërtuar mbi Pesë Liritë e mirëqenies së kafshëve dhe e zbatuar që nga çelja deri në therje. Në mënyrë kritike, RDS ndalon si shkuljen e zogjve të gjallë ashtu edhe ushqyerjen me forcë - çdo heqje e pushit ose pendëve nga zogjtë e gjallë është e ndaluar, ashtu si edhe mbledhja e ndërrimit të puplave. Një organ certifikimi profesional i palës së tretë auditon çdo fazë në zinxhirin e furnizimit, duke filluar nga ferma, dhe dokumentacioni i zinxhirit të kujdestarisë verifikon rrugën që materiali i certifikuar ndjek nëpër të gjitha fazat deri në produktin përfundimtar.

Produktet që plotësojnë kërkesat minimale mund të mbajnë logon RDS, në varësi të Politikës së Kërkesave për Standarde të Textile Exchange. Standardi u zhvillua me kontributin e fermerëve, ekspertëve të mirëqenies së kafshëve, ekspertëve të ruajtjes së tokës, furnizuesve, markave dhe shitësve me pakicë, prandaj ka arritur pranim të gjerë komercial në vend që të mbetet një certifikim i specializuar.

Zinxhiri i Kujdestarisë RDS: Veshje nga Ferma te Përfundimi Çdo fazë kërkon auditim dhe dokumentim nga një palë e tretë. Mangësitë e ndërpresin zinxhirin dhe e bëjnë kërkesën të pavlefshme. 1. FERMË Nuk lejohet mbledhja e kafshëve të gjalla Pa ushqyerje me forcë Pesë Liri të audituara Certifikata e Fushës së Veprimit 2. KOLEKSIONUES Auditimi i thertores Ndarja e materialeve Pajtimi i vëllimit Certifikatë Transaksioni 3. PROCESORI Lani dhe sterilizoni Testimi i fuqisë së mbushjes Regjistrimet hyrëse-dalëse Certifikatë Transaksioni 4. PRODHUES Mbushja dhe mbyllja Certifikata e fushëveprimit të vendndodhjes Pajtueshmëria Sociale (BSCI) Certifikatë Transaksioni Mungesa e një Certifikate Transaksioni në çdo fazë e ndërpret zinxhirin — veshja përfundimtare nuk mund të mbajë një kërkesë RDS. Markat auditohen në bazë të dokumentacionit, jo të qëllimit. Verifikoni certifikatat para prodhimit, jo në momentin e dërgesës. Dokumentet që duhen mbledhur për çdo lot prodhimi të certifikuar: Certifikata e Fushës së Veprimit (SC) — vjetore, mbulon çdo vendndodhje të certifikuar, verifikoni skadimin kundrejt dritares suaj të prodhimit Certifikata e Transaksionit (TC) — lëshohet për çdo dërgesë, pajton vëllimet e certifikuara midis fazave Raporti i testit të mbushjes — në nivel lotesh, nga një laborator i akredituar, duke deklaruar metodën dhe rezultatin Auditimi i pajtueshmërisë sociale — amfori BSCI ose SMETA, duke emërtuar objektin e prodhimit Miratimi i kërkesës — etiketimi i produktit dhe teksti i marketingut u shqyrtuan në përputhje me Politikën e Kërkesave Standarde

Dy certifikatat që kanë rëndësi

Ekipet e burimeve shpesh i ngatërrojnë dy llojet e dokumenteve në sistemin RDS, dhe dallimi përcakton nëse një kërkesë i mbijeton auditimit.Certifikata e Fushës së Veprimitlëshohet çdo vit për një vend të çertifikuar dhe konfirmon që vendi është audituar dhe ka të drejtë të trajtojë materiale të çertifikuara. ACertifikatë Transaksionilëshohet për çdo dërgesë dhe pajton vëllimin e materialit të certifikuar që kalon nga një vend i certifikuar në tjetrin.

Mbajtja e një Certifikate të Fushës së Veprimit është e nevojshme, por jo e mjaftueshme. Për të bërë një kërkesë RDS për një veshje të përfunduar, marka duhet të jetë në gjendje të prodhojë zinxhirin e Certifikatës së Transaksionit që lidh mallrat e përfunduara me fermat e certifikuara. Boshllëqet në atë zinxhir e pavlefshëmojnë kërkesën pavarësisht se si është burimuar në të vërtetë materiali.

6Përtej RDS: Pudër e Ricikluar, GRS dhe OEKO-TEX

RDS mbulon puplat e prodhuara rishtazi. Programet e ndërtuara mbi materiale të ricikluara, pëlhura të ricikluara ose siguri të substancave të kufizuara kërkojnë certifikime shtesë ose alternative.

Ricikluar poshtë dhe GRS

Pluhuri i ricikluar — i rikuperuar nga çarçafët dhe veshjet pas konsumimit, më pas i pastruar dhe i riklasifikuar — është i certifikuar sipasStandardi Global i Ricikluar (GRS)në vend të RDS. GRS përcakton kriteret për certifikimin nga palët e treta të përmbajtjes së ricikluar dhe zinxhirin e kujdestarisë, duke kërkuar një minimum prej 50 përqind përmbajtje të ricikluar për etiketimin që i drejtohet konsumatorit dhe duke shtuar kërkesa sociale, mjedisore dhe kimike përtej atyre në Standardin përkatës të Pretendimit të Ricikluar. Materiali duhet të përmbushë përkufizimin ISO të ricikluar, dhe pranohen si të dhënat para-konsumatorë ashtu edhe ato pas-konsumatorë.

Pluhuri i ricikluar zakonisht klasifikohet në diapazonin e fuqisë së mbushjes prej 600 deri në 700, gjë që e vendos atë në një pozicion konkurrues me pluhurin e virgjër të nivelit të mesëm, ndërkohë që mbështet një narrativë rrethore. IDFB ka konfirmuar se vlerësimi i saj i përditësuar i ciklit jetësor do të vlerësojë pluhurin e ricikluar për herë të parë, duke reflektuar kalimin e materialit në furnizimin kryesor.

Substancat e kufizuara në guaskë

Certifikimi i mbushjes nuk shtrihet në pëlhurën e guaskës.STANDARDI OEKO-TEX 100është kuadri më i përdorur gjerësisht për të konfirmuar se përbërësit tekstilë janë testuar për substanca të dëmshme, duke zbatuar kritere testimi të standardizuara globalisht nga fijet deri te produkti i përfunduar. Shumica e programeve të eksportit shoqërojnë një kërkesë për mbushje të certifikuar me pëlhurën e guaskës së testuar OEKO-TEX, pasi blerësit me pakicë zakonisht kërkojnë të dyja.

Pajtueshmëria sociale

Certifikimi i materialit trajton produktin; përputhshmëria sociale trajton fabrikën.amfori BSCIështë kuadri mbizotërues i menaxhimit të riskut social në zinxhirët ndërkombëtarë të furnizimit me veshje, duke mbështetur auditimin dhe korrigjimin në të gjitha kushtet e punës, pagat, shëndetin dhe sigurinë, si dhe mekanizmat e ankesave. Verifikoni që certifikata të emërtojë objektin aktual të prodhimit dhe të mbetet e vlefshme gjatë gjithë dritares suaj të prodhimit - një boshllëk i zakonshëm dhe i kushtueshëm është një certifikatë e lëshuar për një entitet tregtar në vend të katit të fabrikës.

7Si të specifikoni në paketën tuaj të teknologjisë

Një specifikim profesional i pëlhurës heq çdo shkallë lirie që fabrika mund ta shfrytëzonte përndryshe për të ulur koston. Fushat e mëposhtme duhet të shfaqen në mënyrë të qartë dhe jo të nënkuptuar.

Fusha e Specifikimit Shembull Hyrjeje Pse duhet të jetë e qartë
Speciet dhe klasa Pupë pate, 90/10 Parandalon zëvendësimin e heshtur me rosë ose gradë më të ulët
Fuqia e mbushjes dhe metoda e provës 700 FP, metoda IDFB Metodat ndryshojnë; rezultatet nuk janë të këmbyeshme
Pesha e mbushjes 160 g trup, 90 g mëngë, 60 g kapuç Peshat për panel parandalojnë prerjen në qoshe në zonat me dukshmëri të ulët
Kufijtë e pastërtisë Turbullira minimale 500 mm, numri i oksigjenit nën 10 Kontrollon ankesat e aromave dhe higjienës në tregjet me lagështirë
Kërkesa për certifikim I certifikuar me RDS, kërkohet TC për çdo lot Përcakton kohën dhe koston e furnizimit me materiale
Rezistencë ndaj rrënojave të guaskës ISO 12132-1, 15 fibra ose më pak Kontrollon drejtpërdrejt kthimet që lidhen me rrjedhjet
Toleranca e peshës së mbushjes +/- 5 përqind për panel Përcakton kritere të matshme pranimi gjatë inspektimit
Përgjegjësia e testimit Raporti i nivelit të lotit nga laboratori i akredituar Sqaron se kush paguan dhe çfarë provash dorëzohen

8Pesë gracka në furnizim dhe si t'i shmangni ato

1. Specifikimi i fuqisë së mbushjes pa peshën e mbushjes

Gabimi më i zakonshëm dhe më i kushtueshëm. Një furnizues mund të ofrojë 800 fuqi mbushjeje në një sasi shumë më të ulët se ajo që i nevojitet veshjes, dhe materiali do të vazhdojë të testohet sipas specifikimeve, ndërsa xhaketa nuk performon mirë. Gjithmonë specifikoni peshat e mbushjes për panel me një tolerancë të qartë dhe verifikoni peshat gjatë inspektimit në linjë dhe jo vetëm në inspektimin përfundimtar.

2. Pranimi i certifikatave gjenerike në vend të dokumentacionit të lotit

Certifikata e aftësisë së përgjithshme të një mulliri nuk vërteton asgjë në lidhje me lotin tuaj të prodhimit. Kërkoni raporte testimi në nivel lotesh që emërtojnë metodën dhe rezultatin e testimit, dhe kërkoni Certifikata Transaksionesh që pajtojnë vëllimin tuaj specifik të porosisë. Përfshijeni këtë kërkesë në urdhrin e blerjes në mënyrë që të jetë i zbatueshëm në mënyrë kontraktuale dhe jo një kërkesë mirësjelljeje.

3. Shtimi i kërkesave të certifikimit pas marrjes së mostrave

Përshtatja e një kërkese RDS ose GRS në një mostër të miratuar tashmë detyron rigjenerimin e mbushjes dhe shpesh të pëlhurës së guaskës, duke shtuar tre deri në pesë javë dhe duke e bërë të pavlefshme bazën e kostos së mostrës së miratuar. Vendosni fushëveprimin e certifikimit gjatë fazës së specifikimit, përpara se të pritet mostra e parë.

4. Duke supozuar se fabrika është entiteti i certifikuar

Certifikatat lëshohen shpesh për një kompani tregtare ndërsa prodhimi kryhet në një strukturë partnere të paaudituar. Verifikoni që certifikata e fushëveprimit të emërtojë vendin e prodhimit, kontrolloni adresën me strukturën që keni vizituar ose audituar dhe konfirmoni që datat e vlefshmërisë mbulojnë periudhën tuaj të prodhimit.

5. Mbi-kompresim për kursime të ngarkesës

Paketimi me kompresim e zvogëlon ndjeshëm vëllimin e transportit për veshjet me push, gjë që e bën atë joshëse. Megjithatë, mbingarkesa e zgjatur mund të rrafshojë pjesën e sipërme dhe të vonojë rikuperimin, duke prodhuar veshje që duken të paplotësuara kur mbërrijnë. Bini dakord për një raport maksimal të kompresimit dhe lejoni kohë rikuperimi para fotografimit, prezantimit në sallën e ekspozitës ose shpërndarjes me pakicë.

PASSION OUTERWEAR është një degë e Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., me më shumë se 20 vjet përvojë në prodhimin e veshjeve për jashtë, veshjeve të punës dhe veshjeve me ngrohje për tregjet e eksportit. Ne furnizohemi me veshje të certifikuara RDS dhe GRS përmes zinxhirëve të dokumentuar të Certifikatave të Transaksionit, kryejmë testime të mbushjes në nivel lotesh përmes laboratorëve të akredituar të palëve të treta dhe mirëmbajmë zinxhirët e furnizimit të certifikuar BSCI, SMETA, GRS dhe OEKO-TEX. Krahas veshjeve të jashtme, ne prodhojmë...veshje pune me porosidheveshje me ngrohje të personalizuara, duke përfshirëxhaketë me ngrohjeprograme që kombinojnë izolimin me sistemet aktive të ngrohjes.

Pyetje të Shpeshta

Çfarë fuqie mbushjeje duhet të specifikoj për çmimin tim?
Për hyrje në tregun e mesëm, ulja e fuqisë së mbushjes prej 550 deri në 650 me një peshë të bollshme mbushjeje zakonisht ofron vlerën më të mirë të perceptuar. Për pozicionim premium në natyrë dhe ski, ulja e fuqisë së mbushjes prej 700 deri në 750 balancon performancën dhe koston. Mbi 800 fuqi mbushjeje, kostoja e materialit rritet ndjeshëm dhe përgjithësisht justifikohet vetëm për produktet teknike, alpine ose ekspedite ku pesha dhe kompresueshmëria janë pikat kryesore të shitjes. Në çdo rast, specifikoni peshën e mbushjes së bashku me fuqinë e mbushjes - kombinimi përcakton ngrohtësinë, jo vetëm numrin e fuqisë së mbushjes.
A është certifikimi RDS i detyrueshëm për shitjen e xhaketave me push në Evropë?
RDS është një standard vullnetar, jo një kërkesë ligjore. Megjithatë, shumë shitës me pakicë evropianë dhe një numër në rritje blerësish të Amerikës së Veriut kërkojnë dokumentimin e furnizimit të përgjegjshëm si kusht për listim, gjë që e bën atë të detyrueshëm komercialisht në praktikë për markat që shesin përmes këtyre kanaleve. Veçmas, rregulloret për mirëqenien e kafshëve dhe kujdesin e duhur në disa juridiksione po shtrëngohen, kështu që drejtimi i udhëtimit favorizon certifikimin e dokumentuar pavarësisht nga minimumet aktuale ligjore.
Si mund ta verifikoj që një Certifikatë Transaksioni është e vërtetë?
Certifikatat e transaksionit lëshohen nga organe certifikimi të palëve të treta të akredituara dhe mbajnë një numër certifikate, organ lëshues dhe periudhë vlefshmërie. Verifikoni numrin direkt me organin e certifikimit lëshues, konfirmoni që përshkrimi i produktit dhe vëllimet përputhen me porosinë tuaj dhe kontrolloni që emrat e shitësit dhe blerësit korrespondojnë me palët aktuale në transaksionin tuaj. Organet e certifikimit mbajnë kanale verifikimi për këtë qëllim dhe kontrolli zgjat disa minuta - ia vlen ta kryeni para se të bëni një kërkesë sesa pasi një blerës me pakicë ta kundërshtojë atë.
A mund të certifikohet RDS pupa e ricikluar?
Jo. RDS mbulon pushin e prodhuar rishtazi me auditimin e mirëqenies së kafshëve në nivel ferme dhe nuk mbulon materialin e ricikluar. Pupi i ricikluar është i certifikuar sipas Standardit Global të Ricikluar, i cili verifikon përmbajtjen e ricikluar kundrejt përkufizimit ISO dhe kërkon një minimum prej 50 përqind përmbajtje të ricikluar për etiketimin e drejtuar konsumatorit. Një pjesë e pushit të ricikluar vjen nga produkte të certifikuara pas konsumit nga RDS, por materiali i ricikluar që rezulton mbart një pretendim GRS në vend të një pretendimi RDS. Etiketimi i produktit tuaj duhet të përputhet me certifikatën që mbani.
Pse rezultatet e fuqisë së mbushjes ndryshojnë midis laboratorëve?
Fuqia e mbushjes është e ndjeshme ndaj metodës së kondicionimit dhe ngjeshjes së përdorur. Rregulloret e testimit IDFB dhe metoda evropiane e kondicionimit me avull EN 12130 mund të japin rezultate të ndryshme për të njëjtin material, dhe përgatitja e mostrës sjell ndryshime të mëtejshme. Kjo është arsyeja pse një paketë teknike profesionale emërton metodën e testimit së bashku me vlerën e synuar, dhe pse mosmarrëveshjet zgjidhen duke ritestuar metodën e emëruar në një laborator të dakorduar në vend që të krahasohen numrat nga metoda të ndryshme.
Sa shton certifikimi RDS në koston për njësi dhe kohën e përgatitjes?
Pupla e çertifikuar zakonisht mbart një premium materiali mbi klasat ekuivalente të paçertifikuara, dhe procesi i dokumentimit shton kosto administrative në çdo fazë të zinxhirit të furnizimit. Në kohën e përgatitjes, prisni dy deri në katër javë shtesë për furnizimin me materiale dhe lëshimin e Certifikatës së Transaksionit, veçanërisht nëse po blini një lot ekzistues të çertifikuar në vend që të porosisni një të tillë të dedikuar. Kostoja zakonisht është e rikuperueshme përmes pranimit të përmirësuar me pakicë dhe rrezikut të reduktuar të kërkesave, por duhet të modelohet në koston tuaj të uljes që nga fillimi në vend që të zbulohet gjatë prodhimit.
Çfarë ndodh nëse furnizuesi im nuk mund të paraqesë një Certifikatë Transaksioni?
Pa një Certifikatë Transaksioni që mbulon lotin tuaj specifik, nuk mund të bëni një kërkesë RDS për veshjen e përfunduar, edhe nëse puplat në praktikë janë furnizuar me përgjegjësi. Zinxhiri i kujdestarisë është dokumentar nga vetë dizajni. Nëse një furnizues nuk mund ta paraqesë certifikatën, opsionet tuaja janë ta shisni produktin pa një kërkesë të certifikuar ose ta riburoni mbushjen - të dyja këto janë shumë më të shtrenjta sesa verifikimi i kërkesave të dokumentacionit në porosinë e blerjes para se të fillojë prodhimi.
Phoenix Xie
Phoenix Xie
GM | Veshje QUANZHOU PASSION
20 vjet prodhim për veshje për përdorim të jashtëm, veshje pune dhe veshje me ngrohje. I çertifikuar nga BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX dhe VF Corporation. Lidhu në internet.LinkedIn.

Keni nevojë për dokumentacion dhe certifikim për programin tuaj të ardhshëm?

PASSION OUTERWEAR merr certifikime RDS dhe GRS përmes zinxhirëve të plotë të Certifikimit të Transaksionit, me testime mbushjeje në nivel lotesh dhe prodhim të audituar nga BSCI. Na dërgoni specifikimet tuaja ose fuqinë e mbushjes së synuar — ne ju përgjigjemi brenda 24 orëve me opsione materialesh dhe rekomandime të kostos.

Kërkoni opsione për furnizim paraprak Shikoni Programin OEM / ODM